Design and enhancement of microstrip patch antenna for personal networks in the government institutions
Mikro şerit tasarımı ve geliştirilmesi kişisel ağlar için yama antenidevlet kurumlarında
- Tez No: 800410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günlük hayatımızda, özellikle son birkaç yılda kablosuz iletişim, görevlerin yerine getirilmesinde ve ihtiyaç duymadan kablosuz olarak iletişim kurulmasında önemli ve etkili bir dönem Fiziksel bir ortam için. Uzaktan iletişimin en önemli özelliği kullanım kolaylığıdır. ve fiziksel medya ile iletişim kurmanın zor olduğu yerlerde kurulum ve olasılık elektromanyetik dalgalar kullanarak büyük mesafelere bilgi gönderme. Bu yükselişle kablosuz ağa bağlı cihazların ve uygulamaların sayısında, veri aktarım hızını olumsuz etkileyen kalabalık olmuştur. Etkili biri ağ operatörleri tarafından önerilen çözümler, gereksinimleri karşılamak için yüksek frekansların kullanımına geçmektir. kullanıcıların yüksek veri iletim hızı arzusu. Anten, aşağıdakilerden biri olarak kabul edilir: kablosuz iletişim sistemlerinde önemli temel unsurlar. mikroşerit antenler kullanılan anten türlerinden biridir, ancak zayıf kazanç ve dar bant genişliğinden muzdariptirler, bu nedenle bu parametreleri iyileştirmenin önemi vardır. Bu yazıda, ufacık boyutlu bir MPA benzetimi yapılmıştır. ve içindeki kişisel ağ uygulamaları için 62 GHz frekansında çalışacak şekilde optimize edilmiştir. CST anten modelleme yazılımına dayalı devlet kurumları. iyileştirmek için MPA performansında, Frekans Seçici Yüzeyin (FSS) iki şekli kullanılır. FSS anteni seçici olarak geçtiği için daha akıllı hale getirmek için pasif bir filtre görevi görür. tercih edilen frekansları veya istenmeyenleri reddetmek.
Özet (Çeviri)
In our daily lives, especially in the past few years, wireless communications have become an important and effective era in performing tasks and communicating wirelessly without the need for a physical medium. The most important feature of remote communications is the ease of use and installation in places where it is difficult to communicate physical media, and the possibility of sending information over large distances by employing electromagnetic waves. With this rising in the number for the appliances and the implementations connected to the wireless network, there has been crowding, which negatively affected the speed of data transmission. One of the effective solutions proposed by network operators is to switch to the use of high frequencies to meet the users' desire for high data transmission speed. The antenna is considered as a one of the considerable essential elements in the wireless communication systems. The microstrip antennas are one of the types of antennas used, but they suffer from weak gain and narrow bandwidth, so there is an importance to improve these parameters. In this paper, a teeny sized MPA is simulated and optimised to be operated at the 62 GHz frequency for the personal network applications within the government institutions based on the CST antennas modelling software. In order to improving the MPA performance, two shapes of the Frequency Selective Surface (FSS) are used. The FSS is acting as a passive filter to make the antenna more intelligent because it is selectively passing the preferred frequencies or rejecting the unwanted ones.