Elektrik toptan satış sözleşmeleri
Electricity energy wholesale contracts
- Tez No: 748111
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Elektrik enerjisi, birincil enerji kaynaklarının belirli bir süreçten geçirilmesi neticesinde elde edilen bir enerji türüdür. Aynı anda hem ısı, hem ışık, hem de güç kaynağı olarak kullanılması, onu insan hayatı bakımından vazgeçilmez kılmaktadır. Toplumsal yaşamın her alanında ihtiyaç duyulan nihai bir ürün olarak elektrik enerjisinin; üretiminden, tüketime sunuluncaya kadar geçmesi gereken birçok aşama bulunmaktadır. Bu aşamaların tamamını kapsayan tedarik zinciri, son derece ciddi bir planlama, teknik bilgi ve finansman gerektirmektedir. Tedarik zincirinde yer alan her bir piyasa faaliyeti, Elektrik Piyasası Kanunu' nda tek tek sayılmıştır. Kanun' da düzenlenen piyasa faaliyetlerinden biri olan toptan satış faaliyeti, elektriğin tekrar satış için satışını ifade etmektedir. Bu tezin amacı elektrik enerjisinin toptan satışının, Elektrik Piyasası Kanunu ve İlgili yönetmelikler ile Türk Borçlar Kanunu hükümleri çerçevesinde ele alınmasıdır. Bu doğrultuda öncelikle, 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu' nun yürürlüğe girmesine kadar geçen süreçte yapılan mevzuat değişiklikleri incelenmiştir. Toptan satış sözleşmelerinin daha iyi anlaşılabilmesi için, sözleşmenin asli konusunu teşkil eden elektrik enerjisinin genel özellikleri üzerinde durulmuş ve hukuki niteliğine ilişkin tartışmalar ele alınmıştır. Çalışma kapsamında, genel hatlarıyla başlıca elektrik tedarik sözleşmelerine yer verilmiştir. Toptan satış sözleşmelerinin unsurları, tarafları, genel hükümleri ve sona erme sebepleri ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrical energy is a sort of energy obtained as a result of primary energy sources passing through a certain process. Using it as a source of heat, light and power at the same time makes it indispensable for human life. As a product needed in all areas of social life, electrical energy must go through many stages from production to consumption. The supply chain, which covers all of these stages, requires extremely serious planning, technical knowledge and financing. Each market activity in the supply chain is counted one by one in the Electricity Market Law. Wholesale activity, which is one of the market activities regulated in the Law, refers to the sale of electricity for resale. This thesis aims to deal with the wholesale of electrical energy within the framework of the provisions of the Electricity Market Law and related regulations and the Turkish Code of Obligations. In this direction, first of all, the legislative changes made in the period until the entry into force of the Electricity Market Law No. 6446 were examined. To better understand wholesale contracts, general features of electrical energy, which constitute the main subject of the contract, have been emphasized and discussions on its legal nature have been discussed. Within the scope of the study, the main electricity supply contracts are included in general terms. The elements, parties, general provisions and reasons for termination of wholesale contracts have been examined in detail.