Elektrik piyasasında abonelik sözleşmeleri ve tüketicinin korunması
Subscription contracts and consumer protection in the electricity market
  1. Tez No: 591372
  2. Yazar: AYLİN YILDIRIM DİNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Hukuk, İşletme, Energy, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Elektrik enerjisi temini kamu hizmeti niteliği gösteren evrensel bir hizmettir. Ülkemizde ilk dönemlerde kamu kesimince sunulan elektrik enerjisi temini daha sonra özelleştirilmiş ve regülasyona tabi tutulmuştur. 4628 sayılı Kanun ile elektrik piyasasının çerçevesi çizilmiş, 6446 sayılı Kanun ile elektrik piyasası bugünkü yapısına kavuşmuştur. Elektrik piyasası faaliyetleri üretim, iletim, dağıtım, toptan ve perakende satış, ithalat ve ihracat, piyasa işletimi olarak belirlenmiştir. Tüm bu faaliyetlerin ayrışması, bir kısmının özelleştirilmesi ve regülasyon faaliyetleri elektrik piyasasının karmaşık bir hukuki rejime tabi olmasına sebep olmuştur. Elektrik enerjisinin tam ikamesinin mümkün olmaması ve piyasanın rekabette açılması elektrik enerjisi sağlayan tüketicinin korunması ihtiyacını arttırmıştır. Tüketicinin korunmasına ilişkin genel düzenlemelerin yanında elektrik piyasası mevzuatında bir takım özel düzenlemelerin de bulunduğu görülmektedir. Bu sebeple özellikle tüketiciler ile görevli şirketler arasında akdedilen abonelik sözleşmelerinin EPDK tarafından hazırlanan standart sözleşmeler haline getirildiği de görülmektedir. Ancak söz konusu düzenlemelere rağmen tüketicilerin çözüm bekleyen pek çok sorunu varlığını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
The provision of electricity is a universal service that serves as a public service. In our country, the provision of electricity provided by the public sector in the first periods was then privatized and regulated. With the Law No. 4628, the framework of the electricity market was drawn and with the Law No. 6446, the electricity market gained its current structure. Electricity market activities are determined as production, transmission, distribution, wholesale and retail sales, import and export, and market operation. The disintegration of all these activities, the privatization of some of them and the regulation activities caused the electricity market to be subject to a complex legal regime. The lack of full substitution of electricity and the opening of the market in competition has increased the need to protect the consumer providing electricity. In addition to the general regulations on consumer protection, it is seen that there are some special regulations in the electricity market legislation. For this reason, it is seen that the subscription agreements concluded especially between the consumers and the companies in charge are turned into standard agreements prepared by EPDK. However, despite these regulations, many problems of consumers are still keeping on.