Yeni medya platformlarında podcast üretimi: Spotıfy Türkiye
Production of podcasts on new media platforms: Spotify Turkey
  1. Tez No: 860310
  2. Yazar: MESUT KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİM SİNE NAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yeni medya teknolojilerinin ortaya çıkışı yeni medya formatlarının da doğmasına neden olmuştur. İpod cihazı ve RSS teknolojinin etkisiyle ortaya çıkan podcast yeni medya türlerinden biridir. Mobil cihazların ve internetin yaygınlaşması podcast türünün popülerliğinin günden güne dünya çapında artmasını sağlamaktadır. Araştırmada, Spotify'ın Türkiye listesinin, üst sıralarında yer alan popüler podcastların özelliklerini tespit etmek amaçlanmıştır. İncelenen podcastlar içerik analizi yöntemi ile sınıflandırılmıştır. Araştırmaya, Spotify'ın podcast listesinde üst sıralarda olan 20 podcast dahil edilmiştir. Araştırma, her podcast için 17 Kasım 2020 tarihinden önce yayınlanan en fazla yirmi bölümle sınırlandırılmıştır. Veriler, incelenen 20 programa ait Spotify kanallarından toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda, popüler sunucuların kendi deneyimlerini paylaştığı, mizah unsurlarına yer veren ve bölüm sürelerini uzun tutan ve dinleyicilere direk hitap edilen programların listenin üst sıralarında yer aldığı tespit edilmiştir. Teknik konulara önem vermenin ve güncel konulara değinmenin çok yaygın olmadığı görülmüştür. Podcast üzerinden gelir elde eden yapımcıların azınlıkta olduğu görülmüştür. Geleneksel medyada bilinmeyen kişilerinde podcast dünyasında yer edinebildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The emergence of new media technologies has led to the emergence of new media formats. Podcasting, which emerged with the iPod device and RSS technology, is one of the new media genres. The widespread use of mobile devices and the Internet has contributed to the increasing popularity of podcasts worldwide. In this study, the aim was to identify the characteristics of popular podcasts that appear at the top of Spotify's Türkiye list. The analyzed podcasts were classified using content analysis method. The study included 20 podcasts that were ranked high on Spotify's podcast list. The research was limited to the most recent twenty episodes published before November 17, 2020. The data was collected from the Spotify channels of the analyzed 20 programs. As a result of the research, it was found that popular podcasts at the top of the list were those where popular hosts shared their own experiences, included elements of humor, had longer episode durations, and directly engaged with the listeners. It was observed that focusing on technical topics and addressing current issues was not very common. It has been observed that producers earning income through podcasts are in the minority It was also found that unknown individuals in traditional media could establish a presence in the podcasting world.