Turist rehberlerinin Milli Mücadele Dönemi anlatılarını zenginleştirmede coğrafya merkezli okuma: Yaban romanı örneği
Geography centered reading to improve the National Struggle Narrations of tour guides: A sample of novel 'Yaban'
- Tez No: 748147
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNAY AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Türk Dili ve Edebiyatı, Geography, Tourism, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Turizm profesyonelleri olarak anılan turist rehberleri, organize turu başarılı bir biçimde tamamlamak için pek çok mesleki rolü üstlenmek durumundadır. Doğası gereği bir sınıf ortamını yansıtan organize turlarda turist rehberlerinin bilgi aktarıcı ve öğretmen rolü öne çıkmaktadır. Bu bağlamda tarih öğretiminde kullanılan romanlar turist rehberleri için de sayısız bilgi kaynakları arasında değerlendirilebilmektedir. Bu çalışmada Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından kaleme alınmış 'Yaban' romanı, turist rehberlerinin bilgi ve anlatım kaynaklarını zenginleştirmek amacıyla coğrafya merkezli okuma yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, Milli Mücadele Dönemi'nde olayların geçtiği köyde zorlu şartlar hakimdir. Ekonomik faaliyetler sınırlıdır. Köy halkında devlete karşı güvensizlik ve korku söz konusudur. Ulus birliği içerisinde olmayan köy halkı Milli Mücadele ve Mustafa Kemal'e karşı ön yargı beslerken, işgalci Yunanlıları kurtarıcı olarak görmektedirler. Bu nedenle Milli Mücadele'nin yalnızca düşmana karşı değil devletin hizmet götürmediği ve kalkınma için gerekli çabanın gösterilmediği Anadolu kırsalının yoksunluklarına karşı da gerçekleştirildiği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Tour guides, known as tourism professionals, have to undertake many professional roles in order to complete the organized tour successfully. In organized tours, which is naturally reflected like a classroom environment, the role of tour guides comes to the fore as information transmitter and teacher. In this context, novels used in history teaching can be evaluated among numerous information sources for tour guides. In this study, the novel 'Yaban', written by Yakup Kadri Karaosmanoğlu, was analyzed with a geography-centered reading method in order to enrich the information and narrative resources of tour guides. According to the findings, difficult conditions prevailed in the village where the events took place during the National Struggle Period. Economic activities are limited. There are distrust and fear against the government among the village people. While the villagers, who are not in the unity of the nation, are prejudiced against the National Struggle and Mustafa Kemal, they evaluate the invading of Greeks as saviors. For this reason, it can be stated that the National Struggle is carried out not only against the enemy, but also against the deprivations of the Anatolian countryside, where the Government does not provide services and the necessary effort is not made for development.