Turist rehberlerinin savaş alanları turizmi anlatılarını zenginleştirmede coğrafya merkezli okuma: Türk'ün Ateşle İmtihanı örneği
Geography centered reading to improve the battlefield tourism narrations of tour guides: A sample of novel 'Türk'ün Ateşle İmtihanı'
  1. Tez No: 759433
  2. Yazar: ASLI BENDENAY ÇAPA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNAY AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Özel ilgi turizmi türlerinden biri olan savaş alanları turizmi, potansiyele sahip gelişmekte olan bir turizm çeşididir. Savaş alanlarının gezilmesinin yanı sıra Millî Mücadele döneminin anlatımı, gerçekleştirilen turlarda turistlerle en fazla etkileşimde bulunan turist rehberleri tarafından yapılmaktadır. Tarihi bilginin yanı sıra edebi kaynak ile anlatımların desteklenmesi, turist rehberlerinin anlatımlarının zenginleştirilmesi açısından önemlidir. Bu çalışmada edebi bir eser olan Halide Edib Adıvar'ın Türk'ün Ateşle İmtihanı kitabı, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan coğrafya merkezli okuma ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular nitel araştırma yöntemleri ve coğrafya merkezli okuma ışığında değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, turist rehberlerinin turlarda kullanabilecekleri örnek bir anlatı ve rota oluşturularak anlatım zenginliğine bir katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Battlefield tourism, which is one of the special interest tourism types, is a developing type of tourism with a great potential in our country, besides the Historical Peninsula of Gallipoli. In addition to visiting the battlefields, the narration of the National Struggle period is made by the tourist guides who interact with the tourists the most in the tours. In addition to historical information, supporting narratives with literary sources is important in terms of enriching the narratives of tourist guides. In this study, Halide Edib Adıvar's novel Türk'ün Ateşle İmtihanı, which is a literary work, was analyzed with geography-centered reading, which is one of the qualitative research methods. The findings were evaluated according to the elements that constitute the science of geography, found in the literary source, and as a result, it was aimed to contribute to the richness of expression by creating an exemplary narrative that tourist guides can use in tours.