Nemrut Dağı Milli Parkındaki arkeolojik alanların turistik çekim özelliğinin turist rehberleri bakış açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the characteristics of archaeological sites in Nemrut Mount National Park from the perspective of tourist guides
- Tez No: 955434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ARICI, DOÇ. DR. EDA RUKİYE DÖNBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, Nemrut Dağı Milli Parkı'nın kültürel miras ve turizm potansiyelinin, profesyonel turist rehberlerinin perspektifinden değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışma bölgenin turistik çekiciliğini, zayıf yönlerini ve sürdürülebilir turizm stratejileri için önerileri ortaya koymayı hedeflemektedir. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak, Nemrut Dağı'na en az bir kez tur düzenlemiş 19 lisanslı turist rehberiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler, içerik analizi ile değerlendirilmiş ve tematik kodlamalar yapılmıştır. Bulgular, rehberlerin Nemrut Dağı'nı Türkiye'nin ilk üç destinasyonundan biri olarak gördüğünü, ancak tanıtım eksikliği, altyapı sorunları ve konaklama yetersizliği gibi engellerin turizm potansiyelini sınırladığını göstermektedir. Katılımcılar, UNESCO Dünya Mirası statüsünün bölgeyi öne çıkardığını, ancak yürüyüş yollarının zorluğu, ulaşım sıkıntıları ve hijyen eksikliklerinin turist memnuniyetini olumsuz etkilediğini vurgulamıştır. Öneriler arasında tanıtım faaliyetlerinin artırılması, alternatif turizm aktivitelerinin geliştirilmesi ve altyapı iyileştirmeleri öne çıkmaktadır. Bu çalışma, Nemrut Dağı'nın turizmdeki konumunu güçlendirmek için politika yapıcılara ve sektör paydaşlarına somut veriler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the cultural heritage and tourism potential of Mount Nemrut National Park from the perspective of professional tourist guides. The research seeks to identify the touristic appeal of the region, its weaknesses, and to propose strategies for sustainable tourism development. Employing a qualitative research method, semi-structured interviews were conducted with 19 licensed tourist guides who had organized at least one tour to Mount Nemrut. The data were analyzed using content analysis and thematically coded. The findings reveal that the guides regard Mount Nemrut as one of Turkey's top three destinations; however, factors such as inadequate promotion, infrastructure deficiencies, and limited accommodation options were identified as major barriers to its tourism potential. Participants emphasized that although the UNESCO World Heritage status enhances the visibility of the site, challenges such as difficult hiking trails, transportation issues, and lack of hygiene negatively affect tourist satisfaction. Key recommendations include enhancing promotional activities, developing alternative tourism offerings, and improving infrastructure. This study aims to provide concrete insights for policymakers and tourism stakeholders to strengthen Mount Nemrut's position in the tourism sector.