Uzamış COVID-19 tanısı olan hastalarda fonksiyonel düzey, yaşam kalitesi, fiziksel uygunluk ve semptomların araştırılması
Investigation of functional level, quality of life, physical fitness and symptoms in patients with extended diagnosis of COVID-19
  1. Tez No: 748155
  2. Yazar: EMRAH KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uzamış (Long) COVID, Kronik COVID Sendromu ve Post-akut COVID-19 (PASC) olarak da tanımlanmaktadır. En sık bildirilen Uzamış COVID semptomları yorgunluk, nefes darlığı, öksürük, eklem ağrısı, göğüs ağrısıdır. Bildirilen diğer Uzamış COVID semptomları ise düşünme ve konsantrasyon güçlüğü, depresyon, kas ağrısı, baş ağrısı, aralıklı ateş, çarpıntıdır. Daha ciddi Uzamış COVID komplikasyonları daha az yaygın gibi görünmekle birlikte bildirilmiştir. Bunlar kardiyovasküler: miyokardit, perikardit, solunum: akciğer fonksiyon anormallikleri, böbrek: akut böbrek hasarı, dermatolojik: döküntü, saç dökülmesi, nörolojik: koku ve tat almada bozukluk, uyku sorunları, konsantrasyon güçlüğü, hafıza sorunları, psikiyatrik: depresyon, anksiyete, ruh halindeki değişikliklerdir. Çalışmamızın amacı; Long COVID-19 tanısı almış ve covıd-19 geçirdikten en az 8 hafta geçmiş, en fazla 6 ay olan dönemde semptom, fonksiyonel düzey, yaşam kalitesi ve fiziksel uygunluk yönünden değerlendirilmesi; covıd-19 geçirdikten en az 8 hafta ile 6 ay arası sonrasındaki dönemde yaşam kalitesi, fiziksel uygunluk ve fonksiyonel düzey değerlendirilmesini semptomları olan ile semptomu olmayan hastalar üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 128 hasta dahil edildi. Dahil edilen hastaların demografik bilgileri kaydedildi. Semptomları post-Covid fonksiyonel statü skalası ile tespit edildikten sonra Fonksiyonel düzeyi ölçmek için 6 dk yürüme testi ve 30 sn otur kalk testi yapıldı , yaşam kalitesi için SF-36 yaşam kalitesi anketi yapıldı, fiziksel uygunluğu alp fit test bataryası alt ölçekleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Prolonged (Long) COVID can also be defined as Chronic COVID Syndrome and Post-acute COVID-19 (PASC). The most commonly reported Prolonged COVID symptoms are fatigue, shortness of breath, cough, joint pain, chest pain. Some other reported symptoms of Prolonged COVID include difficulty in thinking and concentrating, depression, myalgia, headache, intermittent fever, palpitations. More serious Prolonged COVID complications appear to be less common but have been reported. These are cardiovascular: myocarditis, pericarditis, respiratory: lung function abnormalities, kidney: acute kidney injury, dermatological: rash, hair loss, neurological: smell and taste disturbance, sleep problems, difficulty concentrating, memory problems, psychiatric: depression, anxiety, mood are changes in condition. The aim of this study; Those who have been diagnosed with COVID-19 and evaluated in terms of symptoms, functional level, quality of life and physical fitness in a period of at least 8 weeks and at most 6 months after covid-19; The aim of this study is to investigate the effect of evaluating quality of life, physical fitness and functional level on patients with and without symptoms in the period between at least 8 weeks and 6 months after contracting COVID-19. 128 patients were joined the study. Demographic information of the included patients was recorded. After the symptoms were detected with the post-Covid functional status scale, 6 min walking test and 30 sec sit and stand test were performed to measure the functional level, SF-36 quality of life questionnaire was conducted for quality of life, physical fitness was evaluated with alp fit test battery subscales.