COVID-19 tanısı almış hastalarda bağışıklığı baskılayan durumların uzamış PCR pozitifliğine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of immune suppressing conditions on prolonged PCR positivity in patients diagnosed with COVID-19
- Tez No: 858635
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENDAM BOZDAYI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
SARS-CoV-2 enfeksiyonu, bağışıklığı baskılanmış hasta grubunda genel popülasyona göre daha şiddetli klinik seyir göstermekte ve mortalitesi daha yüksek olmaktadır. Özellikle bağışıklık sisteminin hem hastalığa bağlı olarak hem de verilen tedavilere bağlı olarak ciddi şekilde baskılandığı hematolojik maligniteli hastalarda, COVID-19 prognozu kötü seyretmektedir. Ayrıca yapılan çalışmalarda hematolojik malignitesi olan COVID-19 hastalarında daha uzun süre virüs pozitifliği gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı bağışıklık sistemi baskılanmış hematolojik malignitesi olan ve uzun süreli SARS-CoV-2 PCR pozitifliği bulunan hastaların tanısı, klinik özellikleri, aldıkları tedaviler, risk faktörleri ve SARS-CoV-2 viral yüklerini inceleyip bu faktörlerin uzayan pozitifliğe etkisini değerlendirmektir. Çalışmamıza, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin Erişkin Hematoloji ve Erişkin Kemik İliği Bölümleri 'ne 30 Mart 2020-30 Haziran 2022 tarihleri arasında başvuran ve takip edilen ve SARS-CoV-2 PCR pozitifliği süresi 14 günden uzun süren 42 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan alınan nazofaringeal sürüntü örnekleri Real-Time PCR yöntemiyle Bio-Speedy® SARS-CoV-2 Double Gene RT-qPCR ticari kiti kullanılarak çalışılmıştır ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Hastaların yaş ve cinsiyet bilgileri, takipli oldukları bölümde aldıkları tanılar, tanıyı aldıkları tarih, verilen tedaviler, klinik durumlarına ilişkin veriler hastane otomatizasyon sisteminden elde edilmiştir ve PCR verileri ile birlikte retrospektif olarak analiz edilmiştir. Çalışmamızda 30 günden uzun süreli pozitifliği bulunan hastaların hepsinin 41 ve üzeri yaş grubunda olduğu, daha kısa süredir malignite tanısı ile takipli olduğu, yakın zamanda kemoterapi veya kök hücre nakil öyküsü bulunduğu ve ağır COVID-19 semptomlarının daha çok gözlendiği tespit edilmiştir. Çalışmamızda daha uzun süre pozitifliği olan grupta ağır semptomatik hasta sayısı anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Ayrıca semptomatik grupta viral yük değerleri anlamlı olarak daha yüksek tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SARS-CoV-2 infection has a more severe clinical course and higher mortality in the immunocompromised patient group than in the general population. The prognosis for COVID-19 is poor, especially in patients with hematological malignancies, where the immune system is severely suppressed both due to the disease and the treatments given. Additionally, studies have shown virus positivity for a longer duration of time in COVID-19 patients with hematological malignancies. The aim of our study is to examine the diagnosis, clinical features, treatments, risk factors and SARS-CoV-2 viral loads of patients with immunocompromised hematological malignancies and long-term SARS-CoV-2 PCR positivity. And to evaluate the impact of these factors on prolonged positivity. We included 42 patients in our study from the Adult Hematology and Bone Marrow Departments of Gazi University Faculty of Medicine Hospital between 30 March 2020 and 30 June 2022 with SARS-CoV-2 PCR positivity for more than 14 days. Nasopharyngeal swab samples obtained from patients were studied with the Real-Time PCR method using the Bio-Speedy® SARS-CoV-2 Double Gene RT-qPCR commercial kit and the results were evaluated. Data regarding the patients' age, gender, diagnosis information, date of diagnosis, treatments and clinical conditions were obtained from the hospital automation system and was analyzed retrospectively together with PCR data. In our study, patients who were positive for more than 30 days were in the older age group, had been followed up with a diagnosis of malignancy for a shorter period of time, had a recent treatment history, and had severe COVID-19 symptoms. In our study, the number of severely symptomatic patients was found to be significantly higher in the group with longer-term positivity. Additionally, viral load values were found to be significantly higher in the symptomatic group.