Algılanan ebeveyn tutumlarının sınır kişilik özelliği ve yetişkin bağlanma stilleri üzerinde yordayıcı etkisi
The predictive effect of perceived parental attitudes on borderline personality trait and adult attachment styles
- Tez No: 748192
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP PINAR COHEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yapılan bu araştırmada, algılanan ebeveyn tutumlarının sınır kişilik özelliği ve yetişkin bağlanma stilleri üzerindeki yordayıcı etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 18-65 yaş aralığında olan 388 kişi oluşturmaktadır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği- Çocuk Formu, Borderline Kişilik Envanteri ve İlişki Ölçekleri Anketi internet aracılığıyla anket şeklinde uygulanmıştır. Veri analizi için SPSS 25 programı kullanılmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişkilerde Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Gruplar arası farklarda ise ANOVA ve Bağımsız Gruplar t-Testi kullanılmıştır. Varyansların homojenliği varsayımı Levene testi ile incelenmiştir. Varyansların homojen olmadığı durumlarda varyanslar t istatistikleri ve Welch testi istatistikleri kullanılmıştır. Post hoc için varyanslar homojen olduğu durumlarda Scheffe testi; varyansların homojen olmadığı durumlarda ise Tamhane T2 testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, algılanan ebeveyn tutumları ve sınır kişilik özelliği bazı demografik değişkenlere göre farklılaşmaktadır. Araştırmanın değişkenleri olan algılanan ebeveyn tutumları, sınır kişilik özelliği ve yetişkin bağlanma stilleri arasında çeşitli düzeylerde ilişkiler bulunmuştur. Yetişkin bağlanma stilleri sınır kişilik özelliğini, algılanan ebeveyn tutumları sınır kişilik özelliği ve yetişkin bağlanma stillerini anlamlı düzeyde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the predictive effect of perceived parental attitudes on borderline personality traits and adult attachment styles was examined. The sample of the study consists of 388 people between the ages of 18-65. Personal Information Form, Egna Minnen Betraffande Uppfostran-Short Form (s-EMBU-C), Borderline Personality Inventory (BPI), Relationships Scales Questionnaire (RSQ) were asked to the participants via internet. SPSS 25 program was used for data analysis. Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used for the relationships between scale scores. ANOVA and Independent Groups t-Test were used for differences between groups. The assumption of homogeneity of variances was examined by Levene's test. In cases where variances were not homogeneous, variance t statistics and Welch test statistics were used. Scheffe test for post hoc when variances are homogeneous; in cases where the variances were not homogeneous, the Tamhane T2 test was used. According to the results of the research, perceived parental attitudes and borderline personality features differ according to some demographic variables. Various levels of relationships were found between the variables of this study, perceived parental attitudes, borderline personality feautures and adult attachment styles. Adult attachment styles significantly predict borderline personality traits, perceived parental attitudes significantly predict borderline personality traits and adult attachment styles.