Üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları ile bilişsel duygu düzenleme, anksiyete ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between childhood trauma and cognitive emotion regulation, anxiety and life satisfaction in university students
- Tez No: 748202
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları, bilişsel duygu düzenleme, anksiyete ve yaşam doyumu değişkenleri arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Araştırma nicel araştırma deseni içerisinde yer alan ilişkisel tarama modeliyle yapılmış olup verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul, Ankara, Samsun ve İzmir illerinde yaşayan 18-25 yaş aralığında bulunan 299'u kadın 103'ü erkek toplamda 402 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında 'Demografik Bilgi Formu', 'Beck Anksiyete Ölçeği', 'Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları Ölçeği', 'Yaşam Doyumu Ölçeği' ve 'Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizinde sosyal bilimler için istatistik programı SPSS-22 kullanılmıştır. Üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı travmaları, bilişsel duygu düzenleme stratejileri, anksiyete ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konulmasında Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmış olup değişkenler arası ilişkinin gücü ve yönü ortaya konulmuştur. Aynı zamanda değişkenler arası yordama düzeylerinin ortaya konmasında ise basit ve çoklu regresyon çözümleme analizlerinden yararlanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırma bulgularında ise t testi analizinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, çocukluk çağı travmaları ile anksiyete arasında pozitif; yaşam doyumu ile negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Anksiyete ve yaşam doyumu arasında da negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Son olarak çocukluk çağı travmaları, anksiyete ve yaşam doyumu ile bilişsel duygu düzenleme stratejileri alt boyutları arasında da anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları arttıkça anksiyete düzeyleri artmakta yaşam doyumu ise düşmektedir. Aynı şekilde anksiyete arttıkça üniversite öğrencilerinde yaşam doyumları da düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between childhood traumas, cognitive emotion regulation, anxiety and life satisfaction variables in university students. The research was conducted with the relational survey model, which is included in the quantitative research design, and the survey method was used to collect the data. The sample of the study consists of a total of 402 university students, 299 women and 103 men, between the ages of 18-25, living in the provinces of Istanbul, Ankara, Samsun and Izmir. 'Demographic Information Form', 'Beck Anxiety Scale', 'Childhood Mental Trauma Scale', 'Satisfaction with Life Scale' and 'Cognitive Emotion Regulation Scale' were used to collect data. Statistical program for social sciences SPSS-22 was used in the analysis of the data. Pearson Correlation analysis was used to reveal the relationship between university students' childhood traumas, cognitive emotion regulation strategies, anxiety and life satisfaction levels, and the strength and direction of the relationship between variables was revealed. At the same time, simple and multiple regression analysis analyzes were used to reveal the predictive levels between variables. T test analyzis was used in the comparison finding groups. When the research findings are examined, there is a positive relationship between childhood traumas and anxiety; A significant negative correlation was found with life satisfaction. There was also a significant negative correlation between anxiety and life satisfaction. Finally, a significant relationship was found between childhood traumas, anxiety and life satisfaction and cognitive emotion regulation strategies sub-dimensions. As a result, as childhood traumas increase in university students, their anxiety levels increase and their life satisfaction decreases. Likewise, as anxiety increases, life satisfaction decreases in university students.