Product line design under multinomial logit model
Çok terimli lojit modeli ile ürün hattı tasarımı
  1. Tez No: 748220
  2. Yazar: ÇAĞLA ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ürün hattı tasarımının bir firmanın karlılık seviyesi ve pazar payı üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Gittikçe heterojenleşen müşteri talebini karşılayabilmek amacıyla firmalar ürün hatlarını çeşitlendirmeye çalışmaktadırlar. Öte yandan, ürün hattının çeşitliliğinin artmasıyla üretim ve operasyonel maliyetler de artmaktadır. Bu sebeple, firmanın ürün çeşitliliğinden kaynaklı potansiyel kar artışının maliyetlere karşı dengelendiği bir ürün hattının tasarlanması önemli bir karar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, yeni bir ürün hattı sunmak isteyen firmanın kapasiteli ürün hattı tasarımı problemi ele alınmıştır. Firma, ürün hattına kaç ürün koyacağına ve bu ürünlerin elindeki öznitelik kümesinden hangi öznitelikleri içereceğine karar vermektedir. Müşteri seçimleri çok terimli lojit (MNL) modeli ile modellenmiştir ve ortalama yararlılığın özniteliklerin doğrusal bir fonksiyonu olduğu varsayılmıştır. Ürün satış fiyatlarının dış kaynaklı ve iç kaynaklı olduğu iki senaryo üzerinde çalışılmıştır. Çalışmada ağırlıklı ilk senaryo üzerinde durulmuştur. İlk senaryo özelinde firmanın ürünlere ekleyebileceği iki öznitelik olduğu ve kapasite kısıtının değiştiği durumlar incelenmiştir. Her kapasite seviyesi için, bir ürün grubunu diğer ürün grubuna seçmek için gerekli eşitsizlikler bulunmuştur. Kapasite kısıtının bire eşit olduğu durumda, optimal ürün grubunun iki eşitsizlik ile karakterize edilebildiği gösterilmiştir. Daha sonra bu sonuç sonlu sayıda öznetlik olduğu durum için genellenmiştir. Yine kapasite kısıtının bire eşit olduğu durumda, model parametrelerindeki değişikliklerin optimal ürün grubunu nasıl etkilediği tartışılmıştır. Kapasite kısıtının birden büyük olduğu durumlar için asla optimal olmayan ürün gruplarını bulmak amacıyla iki kural önerilmiştir. Bu kurallar ile optimal sonucu bulmak için kontrol edilmesi gereken ürün grubu sayısı azalmaktadır. Kapasite kısıtının olmadığı durum için de optimal ürün grubunun bulunması için bir prosedür önerilmiştir. İkinci senaryo özelinde firmanın sonlu bir öznitelik kümesi olduğu varsayılmıştır. Bu problem için optimal satış fiyatlarının kapalı biçim çözümleri bulunmuştur. Kapasite kısıtının bire eşit olduğu durumda, ortalama yararlılığın maliyetten fazla olduğu bütün özniteliklerin piyasaya sürülecek olan ürüne eklenmesinin optimal olduğu gösterilmiştir. Bu sonuç kapasite kısıtının birden büyük olduğu durumlara genellenmiştir: Optimal çözümde firma kapasiteni doldurmalıdır ve yararlılık-maliyet farkının en yüksek olduğu ürünler piyasaya sürülmelidir.
Özet (Çeviri)
Product line design has significant effects on the level of profitability and the market share of a firm. Firms attempt to make their product lines more diverse in order to satisfy the increasingly heterogenous demand of their customers. However, the production and operational costs increase as the product line becomes more diverse. Hence, designing a product line that balances the potential increase in profit due to the high variety of the products against the costs is a crucial decision. We study the capacitated product line design problem of a firm wishing to introduce a new product line. Given a set of attributes, the firm decides on how many products to offer and which attributes to include in each product. Customer choice is modeled by a multinomial logit (MNL) model and the average utilities are assumed to be linear in product attributes. We study the scenarios in which the sales prices of the products are exogenous and endogenous, with a greater emphasis on the former. For the first scenario, we study the case in which the firm has two attributes in consideration and different capacity levels. We characterize the necessary inequalities to choose one assortment over another for each capacity level. For the 1-capacitated problem, we show that the optimal product can be characterized with two inequalities. We later extend this result to the case where the firm has a finite number of attributes in consideration. We also elaborate on how changes in the parameters of the model affect the choice of the optimal product for the 1-capacitated problem. We propose two rules to find assortments that are never optimal for the case where the firm has a capacity greater than one. With these rules, we reduce the number of assortments that needs to be checked for optimality. Furthermore, we introduce a procedure to find the optimal assortment in the uncapacitated problem. For the endogenous price scenario, we assume the firm has a finite set of attributes. We find the closed form solutions for the optimal prices of the products. For the 1-capacitated problem, we show that it is optimal to include all attributes for which the additional average utility of including the attribute is larger than the additional cost. Lastly, we extend this result to the case in which the firm can offer more than one product: The firm always fills up the capacity and the products having the largest utility markup are offered.