İyileştirme bahçelerinin peyzaj tasarımındaki yeri
The place of healing gardens in landscape design
  1. Tez No: 748243
  2. Yazar: ÇAĞRI SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SAĞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Eski çağlardan beri insanlar huzur ve mutluluk için ruhsal yenilenme ve sağlık arayışındadırlar. Doğal alanlarda hastalıkları iyileştirme çabaları ile beraber dini ibadet alanlarındaki açık alanlarda tedavi bahçeleri kurulmaya başlanmıştır. Yaşam şartlarının değişmesi ile beraber artan kentleşme ve yoğun çalışma temposu ve stres kaynaklı hastalıklar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu tür hastalıkların tedavi süreçlerine yardımcı olmak için günümüzde de iyileştirme-şifa üzerine bitkisel ağırlıklı bahçeler oluşturulmuştur. Bu çalışmada bu ruhsal sakinlik ve terapi konuları başta olmak üzere bu bahçelerin iyileştirme üzerine etkilerinden bahsedilmiştir. Bu bahçelerin dönemsel kullanımları ve değişimleri ile bahçeler tasarlanırken hangi yaklaşımlardan yararlanıldığı açıklanmıştır. İyileştirme bahçelerinin oluşturulmasında peyzaj tasarımı ve farklı bilim adamlarının iyileştirme teorileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Since ancient times, people have been seeking spiritual renewal and health for peace and happiness. Along with the efforts to cure diseases in natural spaces, healing gardens have begun to be established in the open spaces in religious places of worship. With the change in living conditions; increasing urbanization, intense working tempo and stress-related diseases have begun to emerge. In order to help the treatment processes of such diseases, herbal-based gardens have been created on healing-curing today. In this study, the effects of these gardens on healing, especially these spiritual calmness and therapy issues, were mentioned. In addition to periodic uses and changes of these gardens, the approaches used while designing the gardens are explained. Landscape design and healing theories of different scientists on the creation of healing gardens were also discussed.