Examination of king oedi̇pus, a fictional character, through ethical and political values
Kurmaca bir karakter olan Kral Oidipus'un etik ve politik değerler üzerinden incelenmesi
  1. Tez No: 748326
  2. Yazar: NİHAYET NİHAL KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KEMAL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tez konusunun tercihi, günümüz toplumsal sorunların kaynağının eylem tercihlerinin iyi ya da kötü olanın ayırımından geldiğini düşünmekteyim. Bu eylem tercihlerinin birliğinin toplamı, dolayısıyla, bir kültür yaratmaktadır. Böylece bugün, karşılaştığımız ve güncel olarak içinde dolaştığımız, maruz kaldığımız; olumlu ya da olumsuz yaşamın bütün gerçekliği, bu eylem tercihlerinin toplamının bir sonucu olarak, bize ulaştırmaktadır. Özellikle, son yirmi yılda ülkemizde yaşadığımız toplumsal olayların yaratmış olduğu etkilerinin iyi ve kötü ayrımı üzerinden sağlıklı bir analizinin ya da yorumunun yapılması, yaşamı üretme noktasında katkı sağlayabilecektir. Bu çalışma ile bu varsayım, Antik Yunan filozofu Aristoteles'in etik ve politik kavramlar üzerinden inceleme konusu yapılmasıyla mümkün olacağı inancındayım. Ayrıca tezimin Aristoteles'in etik ve politik anlayışı üzerinden bir yön oluşturmasını değerli bulmaktayım. Elbette bu, bir, -düşünme etkinliği-dir. Öncelikle tezin işleyişinin nasıl olacağı belirtilmelidir. Birinci bölümde mitin ve tragedyanın kökenine dair ayrıntılı bir inceleme söz konusu olacak ve bu bilgiler ışığında Kral Oidipus miti aktarılacaktır. İkinci bölümde ise; etik olan ve politik olan açıklanacak, alt başlık içinde Aristoteles'in felsefi bakış açısıyla yeniden yorumlanacaktır. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise; kurmaca karakter olan Kral Oidipus'un eylem tercihleri, felsefenin konusu olan etik ve politik değerler üzerinden incelemeye açılacaktır. Burada söz konusu olan kurmaca karakter Kral Oidipus'un tercihlerinin sonucu gerçekleştirmiş olduğu eylemlerinin, etik ve politik kavramlar üzerinden yansımalarını görmek, bugün için bize bir yol gösterici nitelikte olan ayrıntıları gün yüzüne çıkarmak ya da en azından bir düşünme pratiği geliştirmeyi, sağlamaktır. Kral Oidipus'un eyleminin Aristoteles'in etik ve politik anlayışı ile yoruma açmak, bugünün insanına iyi eylemin imkânı üzerinde düşünmenin belki de ancak akıl ve adil/etik olan iyinin bilgisine ulaşmanın -sürekli kılma hali- ile mümkün olabileceği görülebilir.
Özet (Çeviri)
The choice of the thesis subject comes from today's social problems concerning the distinction between good and evil preferences of action. The sum total of these preferences, therefore, creates a culture. Thus, the whole reality of life, positive or negative, that we encounter today and that we are currently exposed to, conveys to us as a result of the sum of these action preferences. In particular, a healthy analysis or interpretation of the effects of social events that we have experienced in our country over the past two decades on the distinction of good and evil will be able to contribute to the production of life. I believe that this assumption will be possible by examining the Ancient Greece philosopher Aristotle's ethical and political concepts with this study. I also find it valuable that my thesis forms a direction through Aristotle's ethical and political understanding. Of course, this is an -activity of thinking-. First of all, it should be noted how the proceeding of the thesis will be. There will be a detailed examination of the origin of myth and tragedy, and in the light of this information, the myth of King Oedipus will be conveyed in the first chapter. The ethical and the political will be explained and reinterpreted in the sub-title from Aristotle's philosophical point of view in the second chapter. The action preferences of the fictional character, King Oedipus, will be examined through ethical and political values, that are the subject of philosophy in the third chapter, which is the last chapter. The purpose here is to see the reflections of the fictional character King Oedipus's actions that he performed as a result of his preferences on ethical and political concepts, to bring to light the details that serve as a guide for us today or at least to develop a practice of thinking. It can be seen that opening the action of King Oedipus to interpretation with Aristotle's ethical and political understanding is possible for today's people to think about the possibility of good action, but only by reaching the knowledge of the reason and just/ethical good -the state of perpetuation-.