Gerçek yaşam problemleri ile tasarlanan öğretimin ortaokul öğrencilerinin matematiksel soyutlama becerilerine etkisinin incelenmesi: RBC+C modeli
Examination of the effect of instruction designed with reallife problemes on the mathematical abstraction skills ofsecondary school students: RBC+C model
  1. Tez No: 748362
  2. Yazar: KADER AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Matematiğin bir soyutlama bilimi olması ve sonunda ulaşılan bilginin soyut olması nedeniyle öğrencilere soyutlama becerisi kazandırma, eğitimin en önemli hedeflerinden biridir. Buradan hareketle hazırlanmış gerçek yaşam problemlerinin uygulanmasıyla matematiksel soyutlama becerisine etkisinin gözlemlenmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmada amaç gerçek yaşam durumlarıyla hazırlanmış bir matematik etkinliğini öğrencilere uygulayarak öğrencilerin matematiksel bilgiyi soyutlama sürecine bu etkinliklerin katkısını araştırmak, başarı seviyelerine göre öğrencilerin matematiksel soyutlama süreçleri sosyokültürel bakış açısına göre oluşturulan soyutlama modeli olan RBC+C Modeli ile incelenerek uygulanan öğretimin matematiksel soyutlama düzeylerine etkisini tespit etmektir. Araştırma nitel bir araştırmadır ve durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada süreç içerisinde öğrencilerle gözlem, görüşme, klinik mülakat nitel yöntemleri kullanılmıştır. Örneklemi, farklı başarı seviyelerine sahip altı 8. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Süreç başında öğrencilerin matematikteki başarı düzeyleri Alan Başarı Testi ile ölçülmüş ve bu testten aldıkları puanlara göre orta-orta, orta-yüksek, yüksek-yüksek başarı seviyelerine sahip gruplar oluşturulmuştur. Grupların matematiksel soyutlama düzeyleri beş sorudan oluşan etkinlik ve RBC+C modeliyle belirlendikten sonra yaklaşık dört haftalık gerçek yaşam problemlerinin baz alındığı öğretim uygulanmıştır. Öğretimden sonra öğrenci gruplarına üç sorudan oluşan etkinlik uygulanarak RBC+C modeli yardımıyla soyutlama düzeylerindeki değişim gözlemlenmiştir. Buna göre orta başarı seviyesinde olan öğrenciler süreç başında RBC+C modeline göre tanıma basamağındaki epistemik eylemleri gerçekleştirirken süreç sonunda kullanma basamağındaki epistemik eylemleri gerçekleştirebilmişlerdir. Yüksek başarı seviyesine sahip olan öğrenciler ise süreç başında tanıma, kullanma basamağındaki epistemik eylemlerini gerçekleştirirken süreç sonunda tanıma, kullanma ve uygulama basamağındaki epistemik eylemleri gerçekleştirebilmiştir. Araştırma sonucunda gerçek yaşam problemlerinin soyutlamaya etkisi incelendiğinde öğrencilerin RBC+C soyutlama basamaklarından bir ileri düzeydeki basamağa geçebildiği gözlemlenmiştir. Yapılan uygulamalar sonucunda öğrencilerin bilgiyi soyutlama süreçlerinde öncekine göre olumlu yönde değiştiği söylenebilir. Araştırmayı çeşitlendirmek için daha büyük gruplarla çalışma yapılabilir, seçilen sınıf düzeyi değiştirilebilir, gruplar başarı düzeylerine göre farklı şekilde gruplandırabilir.
Özet (Çeviri)
Since mathematics is a science of abstraction and the information obtained at the end is abstract, it is one of the most important goals of education to provide students abstraction skills. From this point of view, it is aimed to examine whether real life problems prepared for students will affect the ability to abstract mathematics. The aim of this study is to apply a mathematical activity prepared with real life problems to the students and to examine the contribution of these activities to the students' ability to abstract mathematical knowledge with the RBC+C abstraction model. The research is a qualitative research and case study method was used. In the research, qualitative methods of observation and interview with students were used during the process. The sample consisted of six eighth grade students with different achievement levels.At the beginning of the process, students' achievement levels in mathematics were measured with the Field Achievement Test, and groups with medium-medium, medium-high and high-high achievement levels were formed according to the scores they got from this test. After determining the mathematical abstraction levels of the groups with the activity consisting of five questions and the RBC+C model, the teaching based on real life problems for about four weeks was applied. After the instruction, an activity consisting of three questions was applied to the student groups and the change in the levels of abstraction was observed with the help of the RBC+C model. According to this, the students with medium success were able to perform the epistemic actions at the recognition stage according to the RBC+C model at the beginning of the process, while they were able to perform the epistemic actions at the usage stage at the end of the process. While students with high achievement levels perform their epistemic actions at the beginning of the process; At the end of the process, they were able to perform the epistemic actions in the stages of recognition, usage and application. As a result of the research, when the effect of real life problems on abstraction was examined, it was observed that the students were able to pass from the RBC+C abstraction steps to an advanced level. In order to diversify the research, larger groups can be studied, the chosen grade level can be changed, and the groups can be combined differently according to their success levels.