Dördüncü sanayi devrimi (Endüstri 4.0) ve Türkiye ekonomisine yansımaları
The fourth industrial revolution (Industry 4.0) and its reflections on Turkish economy
- Tez No: 748375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET GİZEM ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Asırlardır farklı süreçlerle gerçekleşen teknolojik değişimler ülkelerin gelişmesinin ana etkenidir. 2011 yılında gündeme gelen Endüstri 4.0 son yıllarda etkisini daha fazla artırmış ve ülkeleri değişime zorlamıştır. Bu çalışmanın amacı, tüm dünyayı etkileyen Endüstri 4.0'ın Türkiye Ekonomisine yansımalarını incelemektir. Bu bağlamda Türkiye'de Endüstri 4.0'ın potansiyeli ve makro ekonomik değişkenler üzerinde oluşturduğu etki araştırılmış ve SWOT analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Türkiye'nin en fazla orta yüksek teknolojili ürün ihraç ettiği görülmektedir. Türkiye'nin özellikle insansız hava aracı (İHA) ve silahlı insansız hava aracı (SİHA) alanında rekabetçi avantaja sahip olduğu ve bu üstün konumuyla ön plana çıktığı belirlenmiştir. Bunun yanında yapay zeka (YZ) işe alım oranı yüksektir. Türkiye'de makine ve robotların üretim sürecine katılmasıyla verimlilik ve yatırımların artması gibi fırsatlar beklenirken, siber güvenlik açıklarının artması gibi olumsuz durumlar beklenmektedir. Türkiye'nin Endüstri 4.0 farkındalığının arttığı ve bu doğrultuda stratejiler geliştirmeye başladığı belirlenmiştir. Türkiye Endüstri 4.0 dönüşümüne uyum sağlayarak, ekonomik ve teknolojik amaçları doğrultusunda ilerlemek için, sürece ve koşullara ilişkin kararlı tutumunu sürdürmelidir.
Özet (Çeviri)
Technological changes that have been taking place through different processes for centuries are the main factor in the development of countries. Industry 4.0, which came to the agenda in 2011, has increased its impact more and more in recent years and forced countries to change. The aim of this study is to examine the reflections of Industry 4.0, which affects the whole world, on the Turkish Economy. In this context, the potential of Industry 4.0 in Turkey and its impact on macroeconomic variables were investigated and SWOT analysis was performed. As a result of the research, it is seen that Turkey exports the most medium-high technology products. It has been determined that Turkey has a competitive advantage especially in the field of unmanned aerial vehicle (UAV) and armed unmanned aerial vehicle (SİHA) and stands out with this superior position. In addition, the artificial intelligence (Al) recruitment rate is high. Opportunities such as increasing productivity and investments are expected in Turkey with the participation of machines and robots in the production process, while negative situations such as increasing cyber security vulnerabilities are expected. It has been determined that Turkey's awareness of Industry 4.0 has increased and it has started to develop strategies in this direction. Turkey should maintain its determined stance on the process and conditions in order to adapt to the Industry 4.0 transformation and move forward in line with its economic and technological goals.