Endüstri 4.0 ve işgücü piyasası'na yansımaları
Industry 4.0 and its reflections on the labor market
  1. Tez No: 588782
  2. Yazar: SEHER SEREN ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÇEBİ BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüze kadar dört önemli sanayi devrimi gerçekleşmiştir. Toplumlar her aşamada bu süreçlerin etkilerini yaşamıştır. Her ekonomi için farklı bir etkiye sahip olan sanayi devrimleri küreselleşmenin ve global piyasa oluşumunun temel tetikleyicileri arasında yer almaktadır. Bu çalışmada bugünlerde gelişimi devam eden ve Endüstri 4.0 olarak adlandırılan Dördüncü Sanayi Devrimi incelenmiş olup, ekonomik etkileri ile birlikte üretim süreçleri, toplum yapısı ve istihdama etkileri bakımından çeşitli verilere dayandırılarak emek piyasalarına yansımaları vurgulanmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde ilk üç sanayi devriminin tarihsel süreçleri, toplumsal ve ekonomik etkileri; ikinci bölümünde Endüstri 4.0 kavramı ile birlikte 4. Sanayi Devrimi süreci ve bileşenleri; üçüncü bölümünde ise Endüstri 4.0 ile birlikte gelişen teknolojinin ekonomi ve emek piyasasına yansımaları açıklanmıştır. Endüstri 4.0 ile ekonomik büyüme artacak, işsizlik ise daha önce görülmemiş boyutlarda olacaktır. Birçok ülkenin Endüstri 4.0 üzerine yaptığı çalışmalardan elde edilen veriler doğrultusunda; Endüstri 4.0'ın rekabet piyasalarına etkileri analiz edilmiş, üretimde verimliliğin sağlanması, rekabet üstünlüğü kazanılması için bu süreçle birlikte üretim alanlarında ileri teknolojilerin kullanılmasının önemi ortaya konulmuştur. Ayrıca Türkiye'nin Endüstri 4.0 rekabetinde önde yer alan ülkelerden biri olması için atması gereken adımlar üzerinde durulmuştur. Türkiye bu sürecin getirilerini doğru şekilde değerlendirebilirse tüm olumsuz etkileri kendi adına bir avantaja döndürebilecek ve bu rekabette konumunu yükselterek ekonomik anlamda refahını yükseltebilecektir.
Özet (Çeviri)
Four important industrial revolutions have taken place until today. Societies have experienced the effects of these processes at every stage. Industrial revolutions, which have a different impact on each economy, are among the primary triggers of globalization and global market formation. In this study, the Fourth Industrial Revolution, which is currently developing and called Industry 4.0, has been examined and its economic effects, its reflections on labor markets have been emphasized based on various data in terms of production processes, social structure, and employment. In the first part of this study, historical processes of the first three industrial revolutions, their social and economic effects; in the second part, 4th Industrial Revolution process and its components together with the concept of Industry 4.0; in the third part, the reflections of the technology developing with Industry 4.0 on the economy and labor market are explained. Economic growth will increase with Industry 4.0 and unemployment will be an unprecedented dimension. In line with the data obtained from the studies of many countries on Industry 4.0; The effects of Industry 4.0 on competition markets have been analyzed, and with this process, the importance of using advanced technologies in manufacturing areas has been put forward in order to ensure efficiency in production and provide a competitive advantage. It has also been focused on the steps to be taken by Turkey to be one of the leading situated countries in the Industry 4.0 competition. If Turkey can correctly evaluate the benefits of this process, it will be able to turn all adverse effects into an advantage for itself and improve its economic well-being by raising its position in this competition.