Nivolumab kullanan ileri evre renal hücreli kanser hastalarında, retrospektif olarak, vücut kitle indeksinin sağkalım süresine etkisi ve olası prognostik belirteçlerin değerlendirilmesi
The effect of body mass index on overall survival and evaluation of possible prognostic markers in advanced stage renal cell cancer patients using nivolumab
- Tez No: 748385
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Renal hücreli kanser (RCC); dünya üzerinde genel sağlık taramaları ve artan görüntüleme sayıları ile tespit edilme sıklığı artan bir malignitedir. Etiyopatogenezi aydınlatıldıkça tedavi seçeneği giderek artan ileri seviye RCC için son zamanlarda kullanımı artan ve ilk hat rejimlere bir diğer ajan ise nivolumabtır.İleri seviye RCC hastalarında International Metastatic RCC Database Consortium (IMDC) risk skorlamasına tedaviye özgü değişiklikler ve vücut kitle indeksi(VKİ), nötrofil/lenfosit oranı (NLR), platelet/lenfosit oranı (PLR) gibi yeni belirteçlerin katkıları tartışılmaktadır. Hastaya uygun ajanın belirlenmesi, uygulanması planlanan tedaviye göre seçilecek prognostik belirteçlerin ve skorların geliştirilmesi ile mümkün olacağı öngörülmektedir. Biz çalışmamızda nivolumab kullanan ileri seviye RCC'li hastalar için kullanılabilecek olası prognostik belirteçlerin sağkalıma üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 2016-2021 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Bilim Dalı'na başvurmuş ve ileri seviye RCC tanısı alıp nivolumab kullanan 74 hasta dahil edilmiştir ve bunlardan 17 si çeşitli sebeplerle çalışma dışında bırakılmıştır. Hastaların demografik verileri, laboratuvar değerleri, performans skorları, VKİ'leri, kontrol verileri ve sağkalım bilgileri hastanemiz hekimlerince kayıt edilmiş gözlem notlarından elde edilmiştir. Hastalar için değerlendirilmesi belirlenen VKİ, NLR, PLR, ortalama trombosit hacmi (MPV) için literatüre uygun cut-off değerleri belirlendi. Nivolumab kullanımı öncesi ölçülen değerleri ve IMDC skorları kaydedildi. Belirlenen cut- off değerlerine göre başlangıç verileri ile sağkalım eğrileri kıyaslanarak prognostik olarak anlamlılıkları değerlendirildi. NLR, PLR, MPV değerlerinin tedavi öncesi ve 6. haftada alınan kontrol değerleri arasındaki değişimin, sağkalım üzerindeki etkinlikleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda toplam 57 ileri seviye RCC'li hasta değerlendirilmiştir. Hastaların yaş ve cinsiyet, tedavi hattı sayısı exitus olan ve olmayan hasta grupları arası eşit olarak değerlendirilmiştir. VKİ≥25 olan 33 hasta ve VKİ159 olan 26 hasta ve PLR≤159 olan 31 hastanın sağkalım süreleri sırasıyla 22 ay ve 42 ay olarak tespit edilmiştir ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p=0.002) MPV, çalışmaya katılan hastaların üçünde normal aralığın altında saptandığından değerlendirilememiştir. İnflamatuar belirteçlerin tedavi öncesi ve 6. Haftadaki ölçümleri arasındaki değişimin sağkalıma etkileri değerlendirildiğinde NLR, PLR, MPV deki değişimler anlamlı bulunmamıştır. Sonuç: Nivolumab kullanacak ileri seviye RCC'li hastalarda sağkalımı öngörmede PLR önemli bir parametre olarak saptanmıştır. VKİ ve NLR değerleri ise aynı hasta grubunda prognozu belirlemede anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Renal cell carcinoma (RCC) is a well-detected malignacy day by day with the help of increasing numbers of imaging and screenings. For advanced stage RCC that has growing numbers of therapeutical options by eluminating its ethiopathogenesis , nivolumab is an agent that takes place as a first line therapy and increasing its role lately. As a prognostic score for advanced stage RCC, there are discussions for International Metastatic RCC Database Concortium (IMDC) score ; if it could be changed or adjusted by chosen therapeutical agent or if there could be any contribution with body mass index (BMI), neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio for the score. It is predicted that; choosing appropriate agent for the patient is possible with improved and adjusted new scoring systems by new parameters. In our research; we aimed to find significance of these possible markers for predicting overall survival in patients with advanced stage RCC who received nivolumab. Method: In this study, 74 patients, that consulted to Ege Univercity Faculty of Medicine Medical Oncology Clinic and diagnosed as advanced stage RCC who received nivolumab between 2016-2021 were included and 17 of these patients were excluded for various reasons. Demographical datas, performance scores, BMI's, laboratory and clinical findings, statuses of patients were obtained from from hospital records and epicrisis of our clinicians. Lab findings and IMDC scores before receiving nivolumab have been recorded. Mostly approved and clinically significant cut-off values were been identified for BMI, NLR, PLR and mean platelet volüme (MPV). Statistical significance of these parameters were evaluated by comparison of the survival curves originated by identified cut-off values. Significance of the difference between before treatment and 6.th week lab findings for NLR, PLR and MPV were considered. Results: Overall, 57 patients were eligible in this research. Mean age, gender and previous treatment line counts were similar in both exitus and non-exitus groups. When 33 patients who have BMI≥25 and 24 patients who have BMI159 and 31 patients who have PLR≤159 were compared, median overall survivals were found 22 months and 42 months respectively and were statistically significant.(p=0.002) Only 3 patients in this study have MPV below normal range, thus it was not evaluated. When the differences between pre-treatment and 6.th week values for inflamatory markers such as NLR, PLR, MPV compared, they were not found significant for predicting overall survival. Conclusion:PLR is an important prognostic marker for predicting overall survival of advanced stage RCC patients who will receive nivolumab. And for same patient group, BMI and NLR were not found significant to predict overall survival.