Turizm sektöründe faaliyet gösteren çok şubeli bir işletmenin 2011-2020 dönemi yönetsel ve mali açıdan gelişimi
The managerial and financial development of a multi branch enterprise operating in the tourism sector in the 2011-2020 period
- Tez No: 748386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yönetimsel ve finansal açıdan konaklama işletmelerinin daha iyi bir duruma ulaşabilmelerini sağlamak için, öncelikle bu iki yapının güncel durumunun analiz edilmesi gerekmektedir. Konaklama işletmelerinde organizasyon yapısı ile finansal yönetim arasındaki bağın kuvvetli olmasından kaynaklı olarak hem organizasyon hem de finansal yönetim unsurlarının birlikte çalışması önem arz etmektedir. Aralarındaki sorunun ortaya çıkması, sonuç olarak işletmeye yansıyacağı için, konaklama işletmelerinin finansal ve organizasyonel açıdan güncel durumlarının analiz edilmesi gerekmektedir. Bu yönüyle bu araştırma, konaklama işletmelerinde faaliyet gösteren çok şubeli örnek turizm işletmesinin organizasyonel ve finansal açıdan güncel ve geçmiş durumlarının incelenmesi ve karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışmada 2011-2020 yılları arasında, turizm sektöründe faaliyet gösteren çok şubeli bir işletme örnek alınarak incelenmiştir. İlgili yıllar içerisinden örnek işletmenin, organizasyon yapısı, konaklama sayısı, gelir durumu, kar/zarar durumu, personel sayısı ve müşteri sayısı incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, örnek işletmenin organizasyon yapısı ve mali durumu olumlu gelişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In order to enable accommodation businesses to achieve a better situation in terms of managerial and financial aspects, the current situation of these two structures should be analyzed first. Due to the strong link between organizational structure and financial management in accommodation businesses, it is important that both organizational and financial management elements work together. Since the emergence of the problem between them will be reflected in the business as a result, it is necessary to analyze the current situation of the accommodation businesses in terms of financial and organizational. In this respect, this research aims to examine and compare the current and past organizational and financial aspects of a multi-branch exemplary tourism business operating in accommodation businesses. In the study, between the years of 2011-2020, a multi-branch enterprise operating in the tourism sector was examined by taking an example. The organizational structure, number of accommodation, income status, profit/loss status, number of personnel and number of customers of the sample enterprise within the relevant years were examined. According to the findings, the organizational structure and financial situation of the sample enterprise showed a positive development.