Ebu'l-Bekâ el-Kefevî ve el-'Udde 'İnde Kulli Şidde adlı eseri (İnceleme-tahkik)
Ebu'l-bekâ el-Kefevî and his historicalexplination el-'Udde 'İnde Külli Şiddeالعدة عندة كل شدة في شرح قصيدة البردة - أبو البقاء الكفوي
- Tez No: 748400
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Çalışmamız, Ebu'l-Bekâ el-Kefevî'nin El-'Udde 'İnde Külli Şidde fî Şerhi Kasîdeti'l-Bürde isimli eserinin tahkikidir. Kefe'de doğduğu, uzun yıllar burada yaşadığı ve aslen de Kefeli olduğu için“Kefevî”nisbesini alan müellif, XVII. yüzyıl Osmanlı döneminde yaşamış Kırım Türk'ü bir âlimdir. İlk olarak Kefe'de müftülük yapmış sonrasında ise çeşitli beldelerin yanında İstanbul'da da kadılık yapmıştır. Bazı kaynaklar müderrislik yaptığından bahsetmiştir. Ebu'l-Bekâ özellikle Hanefî mezhebi olmak üzere fıkıh alanında geniş bilgiye sahipti. Geniş bilgisi sebebiyle kendisine ilmiye teşkilatının en üst mertebesi olan Mevlevi (Molla) kadısı unvanı verilmişti. Bunun yanında Arap dili alanında büyük bir bilgi birikimine sahip olduğu bilinmektedir. Nitekim günümüzde hâlâ geçerliliğini koruyan ve birçok tefsir yazarının başvurduğu bir kavram sözlüğünün sahibidir. Tahkikini yaptığımız bu eserde müellif, Kasîde-i Bürde'yi sözlük, sarf, nahiv, belâgat ve dinî ilimler çerçevesinde sade bir dil ile açıklamaktadır. Yapılan bu çalışmayla eser tanıtılmış, nüshalardaki hatalar düzeltilip eksiklikler tamamlanarak okuyucuya eksiksiz bir metin sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study is about reviewing of Ebu'l-Bekâ el-Kefevî's historical explination named El-'Udde 'inde Külli Şidde fî Şerhi Kasîdeti'l-Bürde. The author, who was born in Kefe, lived there for many years and was originally from Kefe, received the title of“Kefevî”in the 17th century. He is a Crimea Turk scholar during Ottoman period. His father was historian and mufti of Kefe. He worked as a mufti in Kefe and later on as a judge in Istanbul as well as in various towns. Some sources mentioned that he was a professor. Ebu'l-Bekâ had extensive knowledge in the field of fiqh, especially regarding the Hanafi school. Due to his extensive knowledge, he was given the title of QADİ OF MEVLEVİ (Molla), the highest level of the ilmiye organization. In addition, it is known that he has a great knowledge in the field of Arabic language. Actually, he is the owner of a concepts dictionary which is still using till today and which many commentators refer to. In this work, which we have examined, the author explains Kasîde-i Bürde in simple manner within the framework of sarf, nahiv, belâgat and religious sciences. Within this study, his historical explination was described and the errors in the copies were corrected and the deficiencies were completed, and a complete text was tried to be presented to the reader.