Ebu'l-Bekâ el-Kefevî'nin Tuhfetü'ş-Şâhân adlı eseri ve Hanefî ilmihal geleneğindeki yeri
Abu'l-Baqa al-Kafavi's work named Tuhfat al-Shâhân and its place in the Hanafi catechism tradition
- Tez No: 874414
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İlmihal kavramı bütün Müslümanların bilmekle yükümlü oldukları zarurî dinî bilgileri ifade etmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak için birçok alim tarafından eserler kaleme alınmıştır. Söz konusu alanda yazılan Türkçe eserler“ilmihal”olarak isimlendirilir. Bu eserlerden biri de 17. Yüzyılda Ebu'l-Bekâ el-Kefevî tarafından yazılan Tuhfetü'ş-Şâhân adlı ilmihaldir. Bu çalışmada Tuhfetü'ş-Şâhân'ın Hanefî ilmihal geleneğindeki yeri, kendisinden önce telif edilen başlıca ilmihaller dikkate alınarak tespit edilmeye çalışılmış, ilk olarak müellifin hayatı, eserleri ve ilmî kişiliği ele alınmış, ardından ilmihal kavramı ve ilmihal geleneği incelenmiş, son olarak da Tuhfetü'ş-Şâhân'ın muhtevası analiz edilerek ilmihal geleneği içindeki yeri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of catechism refers to the essential religious knowledge that all Muslims are obligated to know. To meet this need, numerous scholars have authored works, referred to in Turkish as catechisms. One such work is Tuhfat al-Shâhân, written in the 17th century by Abu al-Baqâ al-Kafavi, which serves as an original catechism. This study attempts to ascertain the place of Tuhfat al-Shâhân within the Hanafi tradition of catechism, considering major works written before it. Initially, attention is given to the life, works, and scholarly persona of al-Kafavi. Subsequently, the concept of catechism and its tradition are examined. Finally, the content of Tuhfat al-Shâhân is analyzed to determine its position within the tradition of catechism.