Video sanatında gerçekliğin temsili: Türkiye örneği
Representation of reality in video art: The case of Turkey
  1. Tez No: 748399
  2. Yazar: TOLGA GÜROCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÖNÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
“Video Sanatında Gerçekliğin Temsili: Türkiye Örneği”başlıklı doktora çalışmasının amacı, video sanatının Türkiye'deki örneklerinin özelliklerinin saptanması ve öne çıkan anlatım biçimlerinin tespit edilerek Türk video sanatındaki gerçeklik temsillerinin incelemesinin gerçekleştirilmesidir. Bu doğrultuda ilk bölümde gerçek, gerçeklik, temsil ve sanattaki gerçeklik temsilleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm video sanatı üzerinedir ve video sanatının tarihçesi ve türleri açıklanmış, son olarak Türkiye'deki video sanatına değinilmiştir. Daha sonra Türk sanatçıların eserlerinden örnekleme dâhil edilen 9 video sanatı çalışması içerik analizi yöntemiyle incelenerek Türkiye'deki video sanatında gerçeklik temsilleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the doctoral study titled“Representation of Reality in Video Art: the Case of Turkey”is to determine the characteristics of examples of video art in Turkey and to analyze the representations of reality in Turkish video art by determining the prominent expression styles. In this direction, in the first part, reality, reality, representation and representations of reality in art are emphasized. The second part is on video art and the history and types of video art are explained, and finally video art in Turkey is mentioned. Afterwards, 9 video art works included in the sample were analyzed by content analysis method and it was tried to determine the representations of reality in video art in Turkey.