Tactics of conversion in social housing settlements: Uzundere TOKI housings
Sosyal konut yerleşimlerinde dönüştürme taktikleri: Uzundere TOKİ konutları
- Tez No: 748402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile uygulanmaya başlanan konut politikaları ile Türkiye'de üretilen sosyal konut projeleri ve aktörleri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme kapsamında sosyal konutu üreten aktörler ve mekanı üretme süreçleri analiz edilmiştir. Türkiye'de sosyal konut üretiminde baskın olan TOKİ ve yerel belediyeler çalışma alanı seçilen Uzundere TOKİ Konutlarına projesi üzerinden değerlendirilirken, mekanın üretim sürecine sonradan dahil olmaya çalışan konut sakinine odaklanılmıştır. Bu aktörler tarafından üretilen mekan meçerisinde farklı sosyal, kültürel ve ekonomik sınıftan sakinler yaşamaktadır. Tasarlanan mekanı üreten otoritenin, standart ve yerden bağımsız olarak tek tip mekan üretmesi, farklı kültür ve alışkanlıklara göre bireyler tarafından mekanın dönüştürülmesine sebep oluşturmaktadır. Bu sebeple farklı gruplara bir araya getirildiğme bu konutlarda sakinlerin gündelik yaşamlarını, alışkanlıklarını, ihtiyaçlarını ve beklentilerini gerçekleştirebilmek adına bireyden bağımsız üretilen mekanın taktikler ile dönüştürüldüğü görülmektedir. Bu yüksek lisans tezi kapsamında, Uzundere TOKİ Konutları sakinlerinin taktikleri ile dönüştürdükleri mekana odaklanılacaktır. Böylece konut sakinlerinin mekan dönüştürme taktiklerini uygulama arkasında yatan beklentiler ve nedenler anlaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Urban and housing policies that started wif teh establishment of teh Republic of Turkey and social housing projects and actors produced in Turkey were evaluated. Wifin teh scope of dis evaluation, teh actors producing teh social housing and teh processes of producing teh space were analyzed. While TOKI and local municipalities, which are dominant in teh production of social housing in Turkey, are evaluated through teh Uzundere TOKI Housings project, which TEMPhas been selected as teh case study, focuses on teh dwellers who try to be included in teh production process of teh space. Dwellers from different social, cultural, and economic classes live in teh space produced by these actors. Teh authority producing teh designed space produces teh standard and a uniform space independent of location causing teh space to be converted by individuals according to different cultures and habits. For dis reason, it is seen that teh space produced independently of teh individual is converted wif tactics in order to realize teh daily lifes, habits, needs, and expectations of teh dwellers in these houses, in dis place where they bring different groups together. Wifin teh scope of dis master's thesis, Uzundere TOKI Housings dwellers will focus on teh space conversions by their tactics. Thus, it will be tried to understand teh expectations and reasons behind teh dwellers' implementation of space conversion tactics.