Doğal ve modifiye edilmiş deniz kabuklarıyla sulu çözeltilerden boyar madde giderimi
Dye removal from aqueous solutions with natural and modified sea shell
  1. Tez No: 748406
  2. Yazar: MERVE HATİCE KOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tekstil endüstrisinde kullanılan spesifik kirletici maddelerden biride sentetik boyar maddelerdir. Tekstil endüstrisi atıksuları, içerdiği boyar maddelerin alıcı ortama doğrudan verilmesiyle insanlara ve çevreye ciddi zararlara sebep olabilmektedir. Toksik boyar maddeler ve metalleri içeren atık suların alıcı su kaynaklarına deşarz edilmeden önce arıtılması gereklidir. Boyar maddelerin giderilmesinde en yaygın olarak kullanılan yöntem adsorpsiyon yöntemidir. Adsorpsiyon yöntemi yenilikçi, çevre dostu, düşük maliyetli adsorbentlerin bulunması, kullanıma sunulması büyük önem taşımakta ve çalışmalar yapılmaktadır. Malahit yeşili, ipek, yün, deri, lif, pamuk ve kağıt boyamada yaygın olarak kullanılan bir boyar maddedir. Malahit yeşili çevresel olarak kalıcı, sucul ve karasal hayvanlara toksiktir. Bu çalışma kapsamında Samsun sahilinde kıyıya vuran doğal bir atık olan, içerisinde canlısı olmayan deniz kabukları toplanmış. Kabuklar küçük parçalara ayırarak doğal halde, kimyasal ve termal olarak aktive ederek malahit yeşili boyar maddesi ile adsrpsiyon işlemi yapılmıştır. Kullanılan boyar maddelerde; konsantrasyon, pH, adsorbent miktarı, karıştırma süresi, adsorbent partikül çapı, temas süresi, sıcaklık gibi parametreler incelenmiş ve optimum koşullar saptanmıştır. Bu kabukların sentetik olarak hazırlanmış atıksulardan malahit yeşili boyar maddesini adsorpsiyon ile giderim verimi, adsorplama kapasitesi araştırılmıştır. Yapılan çalışmalarda elde edilen deneysel veriler bazı kinetik, termodinamik ve izoterm modellerine uygunlukları incelenmiştir. Çalışmamız sonunda doğal deniz kabuklarının, kimyasal olarak aktive edilmiş deniz kabuklarının ve termal olarak aktive edilmiş deniz kabuklarının adsorpsiyon ile Malahit Yeşili boyarmaddesinin sulu çözeltisini gidermek için kullanılabilecek doğal bir adsorbent olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the specific pollutants used in the textile industry is synthetic dyes. Textile industry wastewater n use serious damage to people and the environment by the direct delivery of the dyestuffs it contains to the receiving environment. Waste water containing toxic dyes and metals must be treated before being discharged into receiving water sources. The most widely used method for the removal of dyestuffs is the adsorption method. It is of great importance to find and use innovative, environmentally friendly, low-cost adsorbents with adsorption method and studies are being rried out. Malachite green is a dye that is widely used in dyeing silk, wool, leather, fiber, cotton and paper. Malachite green is environmentally persistent, toxic to aquatic and terrestrial animals. Within the scope of this study, seashells, which are a natural waste that washed up on the coast of Samsun, were collected. The bark was cut into small pieces and the adsorption process was rried out with malachite green dye by activating it in its natural state, chemilly and thermally. In the dyestuffs used; Parameters such as concentration, pH, amount of adsorbent, mixing time, adsorbent particle diameter, contact time, temperature were examined and optimum conditions were determined. The removal efficiency and adsorption pacity of the malachite green dyestuff from synthetilly prepared wastewater by adsorption were investigated. The experimental data obtained in the studies were examined for their compatibility with some kinetic, thermodynamic and isotherm models. At the end of our study, it was understood that natural seashells, chemilly activated seashells and thermally activated seashells are a natural adsorbent that n be used to remove the aqueous solution of Malachite Green dye by adsorption.