Fâtımîler dönemi için yeni bir kaynak: Meraklar Kitabı'na göre okyanuslar, denizler, nehirler ve göller
A new source for the period of Fatimids: Oceans, seas, rivers and lakes according to the Book of Curiosities
  1. Tez No: 748409
  2. Yazar: RUMEYSA PEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Fâtımîler, Sünnî anlayışın karşısında durarak Şiî akideyi tüm dünyaya yaymak ve İslâm'ın gerçek temsilcileri olmak amacını taşımaktaydılar. Bu uğurda Kuzey Afrika bölgesinde genişlemeye başlayan Fâtımîler, kısa süre içinde Akdeniz'de de stratejik fetihler gerçekleştirmişlerdir. Akdeniz Havzası'nda üstünlük elde etmek onlar için öncelikli hedef olmasına rağmen Çin'e kadar uzanmak gâyesi gütmekteydiler. Fâtımîler döneminde te'lif edilmiş anonim coğrâfî bir kaynak olan Meraklar Kitabı'nda ele alınan haritalar üzerinden Fâtımîlerin denizcilik alanına ve su güzergâhlarına yüklediği askerî, siyâsî, sosyal ve iktisâdî anlamı ortaya çıkarmayı hedefleyen bu araştırmada Ortaçağ'daki diğer kaynak eserlerle mukayese yoluna gidilerek su coğrafyalarının temel özellikleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Fāṭimids, standing against the Sunnī understanding, aimed to spread the Shiʻa creed all over the world and to be the true representatives of Islam. For this reason, Fāṭimids, who started to expand in the North African region, made strategic conquests in the Mediterranean in a short time. Although gaining superiority in the Mediterranean Basin was their primary goal, they were aiming to reach as far as the Chinese region. The Book of Curiosities, which is an anonymous geographical source, was chosen as the subject of the thesis for the master's thesis. The research aims to reveal the military, political, social and economic meaning that the Fāṭimids attributed to the maritime area and water routes through the maps discussed in the Book of Curiosities.