Zaman gecikmeli cohen-grossberg yapay sinir ağlarının robust kararlılık analizi
Robust stability analysis of cohen-grossberg neural networks with time delays
  1. Tez No: 748460
  2. Yazar: MUHAMMET MERT KETENCİGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM FAYDASIÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, çoklu zaman gecikmesine sahip Cohen-Grossberg yapay sinir ağlarının global asimtotik robust kararlılık özellikleri analizi edilmiştir. Bu yapay sinir ağı modelinde nöron aktivasyonlarının, türevi sınırlı azalmayan aktivasyon fonksiyonları sınıfına ait olduğu varsayılmıştır. Ayrıca tanımlanan alt ve üst sınırlar içerisinde, sistemdeki ağ parametrelerinin belirsiz olduğu kabul edilmiştir. Bu varsayımlar altında öncelikle homeomorfizm teoremi kullanılarak zaman gecikmesinden bağımsız biçimde sadece ağ parametrelerine bağlı olarak denge noktasının varlığını ve tekliğini sağlayan yeni yeterli koşullar elde edilmiştir. Sonrasında Lyapunov kararlılık teoreminden faydalanılarak, elde edilen yeni yeterli koşulların aynı zamanda sistemin denge noktasının global asimtotik robust kararlılığını sağladığı gösterilmiştir. Son olarak, bu koşulların literatürde benzer varsayımlar altında elde edilmiş sonuçlara göre üstünlüklerini göstermek amacıyla sayısal örnekler kullanılarak bazı karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, the global asymptotic robust stability properties of Cohen-Grossberg neural networks with multiple time delays were analyzed. In this neural network model, it is assumed that neuron activations belong to the class of non-decreasing slope-bounded nonlinear functions. In addition, it is considered that the network parameters in the system have bounded upper norms. Under these assumptions, firstly, by using the homeomorphism theorem, new sufficient conditions that ensure the existence and uniqueness of the equilibrium point are obtained independently of the time delay and only depending on the network parameters. Secondly, by using Lyapunov stability theorems, it has been shown that the conditions that the obtained new sufficient conditions also realize the global asymptotic robust stability of the equilibrium point of the system. Finally, some comparisons were made using numerical examples in order to show the superiority of these conditions over the results obtained under similar assumptions in the literature.