Üslup ve elfaz açısından A'râf sûresinin tahlil ve değerlendirilmesi
In point of style and words analysis and evaluation of A'râf Surah,
- Tez No: 748461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FARUK GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yirmi üç yıla yakın bir süre zarfında peyderpey nazil olan Kur'ân'da muktezayı hale uygun bir dil ve üslup kullanılmıştır. Nüzul ortamındaki muhatap kitlenin algı, idrak ve kültür dağarcığını dikkate alarak o toplumun seviyesine göre konuşan Allah, verili durumu dikkate alarak ihya, ibkâ veyahut ilga yoluna gitmiştir. Hayatın doğrudan içine olağanca doğallığı ile inen Kur'ân'da üslup olarak edebi bir üslup tarzı olduğunu söyleyebiliriz. Yazılı dilden çok farklı bir hüviyete sahip olan bu dilde beden dilinin unsurları olan jest, mimik, vurgu ve tonlamaların önemi de bir hayli büyüktür.
Özet (Çeviri)
In Quran which revealed close to twenty three years gradually has been used a required language and style. Allah had talked by taking into consideration at the environment of revelation according to addressee crowd of people's perception, understanding and culture repertory and community level that instead of estbalishing a new religion totally by taking into consideration given situation had gone way of revive, eternalization or abolition. In Quran as style a literal speech language ruling that revealed directly into to the life spontaneously by all his naturalness. In this language which having much different identity than written one, facts of body langauge that gesture, mimic, phonetics accent and tonings are extremely important.