Postmodern sanatta öz-biçim kurulumu ve anlam sorunu
The problem of content-form setup and meaning in postmodern art
- Tez No: 748531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HAYKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmada modernizmden postmodernist döneme geçiş sürecinde resim sanatında yaşanan anlam, öz ve biçim değişimleri incelenmiştir. Bu amaçla modernist dönem ile postmodern dönemin görsel ve felsefi düzlemde ayrıştırılması incelenmiş ve postmodern sanatın ana unsurlarının tanımı yapılmıştır. Postmodernizmin toplumun bütün katmanlarında kültür üreten ve kültür tüketen gruplarla olan ilişkisi ile postmodern eserlerin sanatsal kurulum aşamaları, niteliksel ve biçimsel yapıları araştırılmıştır. Ortaya çıkan köklü değişimlerin toplumsal katmanlar üzerindeki görünümü, sosyolojik ve siyasal etkilerinin toplum yaşamındaki sonuçlarının toplumsal algı ve fikirsel özelliklerin değişim ve etki süreçleri ele alınmıştır. İktisadi ve siyasal küreselleşme sanat eserlerindeki anlam ve biçimleri bütünüyle yeni sistemin yapısına uygun hale getirmek ve sisteme dahil etmek için kapitalizmin yeni bir ideolojik yaklaşımı olan 'yapı söküm kurulumu' ile farklı tanımlar ve kavramlar ortaya atmıştır. Sanatın içeriğinin boşaltılma çabası sonucunda 'her şey sanat, herkes sanatçı' mottosu modern ötesi dönemin başat söylemlerinden biri olmuştur. Sanat dünyasının yeni bir akıma girmiş olması artık açıkça postmodernizm kelimesiyle tanımlanabilir hale gelmiştir. Bu nedenle, bu tez çalışması aynı zamanda postmodern dönemde sanatın toplum üzerindeki etki gücü ve öneminin ortadan kaldırılması çabalarına dikkat çekmeyi de amaçlamaktadır. Özellikle son 30 yıla damgasını vuran küresel kapitalizm ve küresel siyasetin, insanlığın ve toplum aydınlanmasının en önemli yapılarından olan sanat ve sanat eserlerinin değersizleştirilip, niteliğini pazar ilişkilerinin ve egemen güçlerin belirlediği postmodern sanat; sanatın meta ve propaganda aracına dönüşmüştür. Pazarlama ve reklamcılık piyasasının görselleri olarak kullanıldığı, postmodernist sanatçıların söylemleri ile belirgin bir anlamı olmayan ve izleyici-algılayıcı tarafından sürekli yeniden anlam kazandırılan çoklu anlamların, içeriği zayıflatılmış sanatın postmodernizmin sanat anlayışı olarak tanımlandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the meaning, essence and form changes in the art of painting during the transition from modernism to the postmodernist period were examined. For this purpose, the separation of the modernist period and the postmodern period in visual and philosophical planes has been examined and the main elements of postmodern art have been defined. The relationship of postmodernism with the groups that produce and consume culture in all layers of society, and the artistic installation stages, qualitative and formal structures of postmodern works have been investigated. The appearance of the radical changes that have emerged on social layers, the results of their sociological and political effects in social life, the change and impact processes of social perception and intellectual characteristics are discussed. Economic and political globalization has introduced different definitions and concepts with a new ideological approach of capitalism, 'deconstruction installation', in order to adapt the meanings and forms in the works of art to the structure of the new system and incorporate it into the system. As a result of the effort to empty the content of art, the motto of 'everything is art, everyone is an artist' has become one of the dominant discourses of the post-modern period. The fact that the art world has entered a new movement has now become clearly identifiable with the word postmodernism. For this reason, this thesis also aims to draw attention to the efforts to eliminate the influence and importance of art on society in the postmodern period. Postmodern art, whose quality is determined by market relations and dominant powers, by devaluing art and works of art, which are among the most important structures of global capitalism and global politics, humanity and social enlightenment, which have left their mark especially in the last 30 years; It has turned into a commodity and propaganda tool of art. It has been concluded that art with weakened content is defined as the art understanding of postmodernism, which is used as the visuals of the marketing and advertising market, does not have a clear meaning with the discourses of postmodernist artists and is constantly re-meaninged by the audience-perceiver.