Seneca'da yaşam-ölüm ikilemi ve bilgelik anlayışı
The dilemma of life and death and understanding of wisdom for Seneca
  1. Tez No: 748530
  2. Yazar: CEM KORUNMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ MEHDİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yaşam ve ölüm ikilemi, insanoğlunun üzerinde en çok durduğu ve varoluşsal anlamda yaşadığı birçok sorunun temelini oluşturan en önemli konularındandır. Felsefe tarihi boyunca bu ikilem üzerine birçok düşünür farklı bakış açılarıyla konuyu ele almış ve görüşlerini belirtmişlerdir. Bu çalışmada; Tanrı, inanç, evren, doğa, yaşam, ölüm, mutluluk, keder, sağlık, hastalık gibi insan yaşamında sorgulanagelmiş konulara dair tartışmalar üzerine varoluşsal anlamda çözüm önerileri sunmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Tanrı, evren, doğa ve insanı merkeze alan Stoa felsefesinin önemli isimlerinden Seneca özelinde konu ele alınmış ve Seneca'nın bilgelik anlayışı üzerinden yaşam-ölüm ikilemine bir çözüm önerisi sunulmuştur. Seneca'da Yaşam-Ölüm İkilemi ve Bilgelik Anlayışı adlı bu çalışmanın amacı, tarih boyunca Tanrı, evren, doğa, yaşam ve ölüm gibi kavramlar karşısında bireylerin ve toplumların içine düştüğü yaşam-ölüm ikilemini ortaya koymak ve bu ikilemin kişide sebep olduğu psikolojik sorunlara Seneca'nın bilgelik anlayışı üzerinden bir çözüm önerisi sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The dilemma of life and death is one of the most significant issues that human beings overwhelmingly focus on and that forms the basis of many existential problems they face. This dilemma is also an issue that many thinkers have tackled with and, thereby, offered solutions from different perspectives throughout the history of philosophy. In this study, it is aimed to suggest some solutions from the existential perspective for the discussions including the issues of human life such as God, faith, universe, nature, life, death, happiness, grief, health, illness, etc. In line with the purpose in question, the subject of in quiry is specifically limited to Seneca, who is among the leading names of Stoic philosophy, which centers God, universe, nature and human beings, and, thus, a solution is proposed to the dilemma of life and death through Seneca's understanding of wisdom. The aim of this study entitled“The Dilemma of Life and Death and Understanding of Wisdom for Seneca”, is to offer a solution proposal for the psychological problems based on Seneca's understanding of wisdom, which not only the societies but also individuals face throughout the history, that are caused by the dilemma of life and death, and are discussed by using the concepts of 'God', 'universe', 'nature', 'life' and 'death'.