Gümrük Birliği'nin Türk çevre politikasına etkileri: Örnek sektör: Türk Otomotiv Sanayii
The Effects of the Customs Union on the environmental policy of Turkey: Simple sector: Turkish Automotive Industry
  1. Tez No: 74855
  2. Yazar: DENİZ SENEMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Gümrük Birliği'nin Türkiye'ye etkileri incelenirken, Otomotiv Sektörü de çevresel açıdan örnek sektör olarak ele alınmıştır. Trafik, sanayi ve endüstriyel etkinlikler dolayısıyla oluşan gürültü kirliliği, Avrupa Birliği ve tüm dünyada giderek artan ölçüde tepkiye neden olan, başlıca ana bölgesel sorunlardan birisidir. 1993 tarihli 5. Çevre Eylem Planı çevre sorunlarına çözümler getirme yolunda önemli bir adım oluşturmuş ve 2000 yılına kadar gerçekleştirilmesi öngörülen bir dizi hedef belirlemiştir. Türkiye açısından, kendisinden daha yüksek bir ekonomik düzeye sahip olan Avrupa Topluluğuyla, onun koyduğu kurallar doğrultusunda bir gümrük birliği oluşturması, Türk ekonomisinin, özellikle sanayi sektörünün, büyük bir rekabetle karşı karşıya kalması anlamına gelmektedir. Gümrük Birliği'ne göre Türkiye, rekabet koşullarına uyum açısından, fikri ve sınai mülkiyet hakları, patentler, standartlar, çevre v.b. konularda, AB mevzuatını kabul etmek durumundadır. Bu taahhütler, 6 Mart 1996 tarihli Ortaklık Konseyi Kararında detaylı olarak belirtilmiştir. Gümrük Birliği'nin Türk Çevre Politikası'na etkileri ve Türk Otomotiv Sektörünün çevre sorunlarının incelenmesi, bu çalışmada tahlil edilmiştir. Avrupa Birliği'ne üye ülke olarak katılma isteğinde olan bir ülkenin bakış açısından Birliğin çevre politikaları iki ana bölümde incelenebilir. İlk bölüm, Birlik tarafından bizzat şart koşulan kurallardır. Bunlar ancak Birlik tarafından yeniden görüşülebilir, değiştirilebilir veya ortadan kaldırılabilir. İkinci bölüm, AB tarafından üye ülkelerin rızasını alarak, Birliğin de imzaladığı uluslararası anlaşmalar ve sözleşmelerdeki hükümler uyarınca çıkartılan tüzükleri içermektedir. 102Çevre mevzuatına saygı açısından, Türkiye ve AB arasında bir karşılaştırma, uluslararası ilişki çerçevesinde iki ayrı boyutta yapılabilir. İlk olarak, Türkiye kendi çevre mevzuatını oluştururken AB çevre mevzuatını model olarak almıştır. İkinci olarak, Türkiye'nin AB'ne 1987 yılındaki tam üyelik başvurusunun ardından Türkiye'nin alması gerekli olan tedbirler söz konusudur. Temiz bir çevre oluşturma amacına ulaşabilmek ve Avrupa Birliği'ne tam üye olabilmek için, Türkiye maksimum düzeyde Birliğin Standartlarına ve çevre mevzuatına uyum sağlamak durumundadır. 103
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Turkey's relations with the Customs Union were examined in which the Automotive industry was taken as an example from an environmental perspective. Environmental noise, caused by traffic, industrial and recreational activities is, one of the main local environmental problems in European Union as also in the world and the source of an increasing number of complaints from the public. The 1993 Fifth Environmental Action Programme started to remedy the environmental problems and included a number of basic targets for pollution to be reached by the year 2000. For Turkey, establishing a Customs Union working under the rules of the European Community which has higher economic level than her, means the confrontation of Turkish economy, especially the industrial sector, with intensive competition. According to the Customs Union Turkey will adopt the EC legislation in the field of competition, intellectual and industrial property rights, patent, standards, environment etc. These commitments being more detailed and clarified, took place in the Decision of the Association Council dated March 6, 1996. The effects of the Customs Union on Turkish Environment Policy and the research of the Turkish Automotive Sector's Environmental Problems after that, have been analysed in this study. From the perspective of a country expressing its wish to join the EU as a member state, the overall environmental policies of the Union could be analysed under two major categories. The first category consists of a dynamic set of 100instructions provided by Union itself, which as such could be altered, revised or abandoned at the Union's will. The second category concerns the regulations drawn by the EU in order to ensure the compliance of the Member States with the provisions of a number of international arrangements and agreements, to which the Union itself is a signatory. In terms of the respective environmental legislation put into effect, a comparison between Turkey and the EU could be drawn on the basis of two distinct, but inter-related dimensions. The first dimension involves Turkey taking as a model the environmental legislation of the EU in formulating her own environmental legislation. The second consists of the measures that must be taken by Turkey in line with her application of 1987 to become a full member of the EU. In order to achieve her goal of a clean environment and to be able to become a full member of the EU, Turkey must adopt to the maximum extent possible the Union's standards and legislation pertaining to the environment. 101