Yetişkin ve yaşlı aktif spor yapan bireylerde hedef yönelimi ve algılanan motivasyonel iklim ilişkisi
GOAL orientation and perceived motivational climate relationship in adults and elderly activated individuals
- Tez No: 748619
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı; yetişkin ve yaşlı aktif spor yapan bireylerde hedef yönelimi ve algılanan motivasyonel iklim ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma grubuna; aktif olarak düzenli spor yapan 116 yetişkin sporcu ve 98 yaşlı sporcu toplam 214 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama araçları olarak Duda ve Nicholls (1992) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Toros (2001,2004) tarafından yapılan“Sporda Görev ve Ego Yönelim Ölçeği”ve Walling, Duda ve Chi (1993) tarafından geliştirilen Türkçe 'ye uyarlaması Toros (2001) tarafından yapılan“Sporda Algılanan Motivasyonel İklim Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, T testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, hedef yönelimini etkileyen alt boyut ortalama puanlarının yetişkin ve yaşlı bireylerde karşılaştırmasını gösteren t testi sonuçları incelendiğinde, yetişkin ve yaşlı bireylerin aritmetik ortalamaları arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Motivasyonel iklimi etkileyen alt boyut ortalama puanlarının yetişkin ve yaşlı bireylerde karşılaştırmasını gösteren t testi sonuçları incelendiğinde ise yetişkin ve yaşlı bireylerin aritmetik ortalamaları arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Yetişkinlerde motivasyonel iklim alt boyutu ustalık iklimi ile görev yönelimi arasında negatif düşük düzeyde (-,262**) tespit edilirken, motivasyonel iklim alt boyutu ustalık iklimi ile ego yönelimi arasında herhangi bir korelasyon tespit edilmemiştir. Aynı zamanda motivasyonel iklim alt boyutu performans iklimi ile görev yönelimi arasında negatif, düşük düzeyde (-,183**), motivasyonel iklim alt boyutu performans iklimi ile ego yönelimi arasında pozitif düşük düzeyde (,192**) bir korelasyon tespit edilmiştir. Yaşlılarda ise motivasyonel iklim alt boyutu ustalık iklimi ile görev yönelimi arasında pozitif orta düzeyde (,681**) motivasyonel iklim alt boyutu ustalık iklimi ile ego yönelimi arasında pozitif orta düzeyde (,679**) bir korelasyon tespit edilmiştir. Aynı zamanda motivasyonel iklim alt boyutu performans iklimi ile görev yönelimi arasında pozitif, orta düzeyde (,406**), motivasyonel iklim alt boyutu performans iklimi ile ego yönelimi arasında pozitif orta düzeyde (,308) bir korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the relationship between goal orientation and perceived motivational climate in adult and elderly active sports-playing individuals. A total of 214 athletes, including 116 adult athletes and 98 older athletes who are actively engaged in regular sports, voluntarily participated in the research group. As data collection tools developed by Duda and Nicholls (1992), the Turkish adaptation made by Toros (2001,2004)“the task and ego orientation in sport scale”and developed by the Walling, Duda and Chi (1993) study was adaptation of the Toros(2001)“perceived motivational climate in sport Scale”was used. Descriptive statistics, T-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used in the analysis of the data. According to the results of the research, when the results of the t-test were Dec which showed the comparison of the mean scores of the sub-dimensions affecting the goal orientation in adult and elderly individuals, the difference between the arithmetic averages of adult and elderly individuals was found to be statistically significant. When the results of the t-test, which shows the comparison of the mean scores of the subscales affecting the motivational climate in adult and elderly Dec, were examined, the difference between the arithmetic averages of adult and elderly individuals was found to be statistically significant. While the motivational climate sub-dimension was found to have a Dec low level (-,262**) between the mastery climate and task orientation in adults, no correlation was found between the motivational climate sub-dimension mastery climate and ego orientation. At the same time the motivational climate sub-task orientation and performance climate in size between the negative, low-level (-,183**), the motivational climate sub-dimensions between ego orientation and performance climate positive at low level (,192**) correlation. In the elderly, a correlation was found between the motivational climate sub-dimension mastery climate and task orientation at a positive Deci-Decent level (,681**) and the motivational climate sub-dimension mastery climate and ego orientation at a positive deci-decent level (,679**). At the same time the motivational climate sub-task between positive orientation and performance climate in size, a moderate level (,406**), motivational climate is sub-dimensions between ego orientation and performance climate in a positive moderate level (,308), we identified a correlation of.