Toplumsal dönüşümlerin yaşadığımız coğrafyada sanat üretim sürecine yansımaları
Reflections of social transformations to the art production process in the context of geography we live in
- Tez No: 748641
- Danışmanlar: DOÇ. YASEMİN NUR ERKALIR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Sanat her çağın toplumsal olgularıyla ilgi içindedir. Fakat sanat üretimi sadece dışsal etkilerle açıklanamayacağı gibi sadece sanatçı merkezli açıklanabilecek bir olayda değildir. Sanatta her yeni öz ve biçim değişmeleri sosyal, siyasal ve iktisadi değişimlerle yakın bir ilgi içinde olduğu gibi, sanat eseri toplumdaki dinamikler içerisinde değişim ve dönüşümleri en çok hisseden sanatçı süjesinin bir yorumudur. Bu eser metni, sanat eseri üretim sürecinin toplumsal dönüşümler, kültürel bellek, kültür kodları ve kültürel değişimlerle olan ilişkiler ini amaçlı örneklem yöntemi ile seçilmiş eserler ve kendi çalışmalarım üzerinden değerlendirmeyi amaçlar. Bireysel bir ifade aracı olarak sanat, başlangıcından beri ait olduğu çağın gerçekleriyle ilgi içinde olmuş, hem bu gerçekliği yansıtmış, hem de eleştirel diliyle sisteme ve kalıplaşan toplumsal, estetik değerlere etki etmiştir. İnsanlık tarihinin birçok yönden çok hızlı değişim evresi olan XX. Yüzyıl; ekonomik, teknik, bilimsel doğruların birbiriyle çatıştığı, kapitalist düzenin en gelişmiş evresine ulaştığı, insanın makinenin bir dişlisi haline dönüştüğü, silah endüstrisinin bir pazar oluşturarak toplumlar arası savaşın beslendiği, toplum içi terörün tırmandığı zıtlıklar çağıdır. XX. Yüzyıl sanatçısı yapıtlarıyla bu durumu yansıtmış ve tepkisel eylemlerde bulunarak, bir çeşit toplumsal uyarıcı görevini yerine getirmiştir. Bu kapsamda bu araştırmada, Türk resim sanatının kendi çağının gerçekleriyle olan ilişkisi, öz-biçim sorunsalını da içine alacak bir ilgi içinde ele alınmak istenmiştir. Özellikle 1980 sonrası Türkiye'de neo-liberal ekonomik politikalar ile yaşanan toplumsal değişim, tüketim kültürü, küreselleşme olgularının sanat alanına etkilerin doğurduğu yeni anlatım biçim ve teknikleri bu araştırmanın içerisine dahil edilmiştir. Türkiye'de siyasi tarihten sanat tarihine devlet merkezli bir tarih anlatısı öne çıkmaktadır. Türk tarihi ile ilgili araştırma ve tarih yazıcılığı Batılılaşma Dönemine kadar geriye gidebilmektedir. Türkiye'de tarihçilik Batıdan örnek alınan tarih yazıcılığı yöntemleriyle devletin (özellikle Cumhuriyet Dönemi) tarih politikalarıyla kurumsallaşmıştır. Parçalı, neredeyse yamalı geçmiş tarih bilgimizi bir devamlılık içinde sunma girişiminde parçalanmış yan yana gelmiş kolaj metinler ise bu çalışmanın biçimsel dilini oluşturdu. ANAHTAR KELİMELER: Sanat, Resim, Dönüşüm, Toplum, Kültür, Kolaj, Parça, Bütün, Vagon
Özet (Çeviri)
Art is concerned with the social phenomena of every age. However, art production cannot be explained only by external effects, nor is it an event that can only be explained by the artist. Every new change in essence and form in art is an interpretation of the artist subject, who feels the changes and transformations in the dynamics of the society, as well as being closely related to social, political and economic changes. The text of this work aims to evaluate the relations of the production process of the work of art with social transformations, cultural memory, cultural codes and cultural changes through the selected works and my own works with the purposeful sampling method. As a means of individual expression, art has been interested in the realities of the age to which it belongs since its inception, both reflecting this reality and affecting the system and stereotyped social and aesthetic values with its critical language. The XX. which is a very rapid change phase in many aspects of human history. Century; It is the age of contrasts in which economic, technical and scientific truths conflict with each other, the capitalist order has reached its most advanced stage, man has become a cog in the machine, the arms industry creates a market, nurtures war between societies, and intra-communal terror escalates. It is the age of contrasts, in which intra-communal terror is escalating. XX. The artist of the 20th century reflected this situation with his works and fulfilled the task of a kind of social stimulant by taking reactive actions. In this context, in this research, the relationship of Turkish painting art with the realities of its age has been tried to be discussed in an interest that will also include the problem of self-form. Especially after 1980, the social change, consumption culture and globalization phenomena experienced with neo-liberal economic policies in Turkey, new expression forms and techniques, which are caused by the effects on the field of art, are included in this research. In Turkey, a state-centered historical narrative comes to the fore from political history to art history. Research and historiography on Turkish history can go back to the Westernization Period. Historiography in Turkey has been institutionalized with the historiography methods taken as an example from the West and the historical policies of the state (especially the Republican Period). In an attempt to present our fragmented, almost patchy past history knowledge in a continuous manner, fragmented collage texts formed the formal language of this work. KEY WORDS: Art, Picture, Transformation, Society, Culture, Collage, Part, Whole, Wagon