Beden politikalarının ulusal bağlamda bireylerde oluşturduğu cinsel algıları ve davranışları
Perception of sexuality that created by body policies in individuals and national state
- Tez No: 748640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ele alınan bu araştırmada bir ülkenin yasalarının laik olup olmamasının ülkenin üst ve orta sınıf, eğitimli, kentli ve yüksek gelir sahibi erkeklerinin cinsel algıları ve davranışlarını, bekaret ve ahlak kavramından yola çıkarak ne kadar etkilediği ve nasıl yön verdiği analiz edilmiştir. Birbirine benzer özellikler taşıyan iki Ortadoğu ülkesi Türkiye ve İran ele alınmıştır. Bu iki ülkeyi birbirinden ayıran en temel özellik ise İran'ın yasalarının laik olmaması ve Türkiye'nin yasalarının laik olmasıdır. Bunun bir toplumun entelektüel diye nitelendirilen erkeklerin cinsel algı ve davranışlarını ne denli etkilediği ve yasaların laik olması veya olmamasının ana etken olup olmadığı incelenmiştir. Bu konu yani bekaret kavramı anlamı yaşadığımız çağda eski çağlarla kıyaslandığında bir zarın olup olmaması veya cinsel birliktelik yaşayıp yaşamamasından öte onun hayatının her alanında ahlaki olarak davranışları ve tutumlarının eril iktidarın değerleriyle örtüştüğü önem kazanmaktadır. Kısacası bir kadının gerek özel hanede gerek toplum ya da iş yaşamında ne denli eril iktidarın denetimi altında olmasıdır. Bu araştırmada ise bir toplumun entelektüel insanlarının hala gizlice bu kavramı manipülatif bir şekilde başka anlamlar yükleyerek var olmasını sağladıkları farklı açılardan analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırma tamamen niteliksel bir araştırmadır. Her ülkeden özenle kar topu örneklemiyle kriterlere uyan erkekler ile saha araştırması ve yarı-yapılandırmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Sadece her iki ülkenin erkekleriyle saha araştırması yapılma nedeni ise, İran'da konunun gündeme gelmesinin yasalara aykırı olması ve Türkiye'deki araştırmaların sınırlı ve kısıtlı olmasıdır. Bu niteliksel, sadece erkekler ile yapılan karşılaştırılmalı araştırmanın literatüre bir ilk olarak göz ardı edilmeyecek bir katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Saha araştırmasında bekaret ve ahlak kavramından yola çıkarak farklı bakış açılarından ve yaklaşımlardan günümüzde bu kavramın anlam değiştirdiği ve gizlice var olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunun devamında beklenmedik bulgular elde edilmiş ve literatürde yer alabilecek farklı tartışma konuları elde edilmiştir. Göç, damgalama türleri, hegemonik erkeklik, cinsel ve duygusal yakınlık gibi farklı açılardan analiz edildikten sonra yasaların laik olup olmaması ana etken olmadığı ve yaş başta olmak üzere başka demografik verilerinin daha baskın olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been analyzed how the country's laws which is secular or not affect the sexual perceptions and behaviors of the upper and middle class, educated, urban and high-income men of the country that based on the concept of virginity and morality. Two Middle Eastern countries with similar attributes, Turkey and Iran, are discussed. The most basic feature that distinguishes these two countries from each other is that Iran's laws are not secular and Turkey's laws are secular. It has been examined to what extent this affects the sexual perception and behavior of men, who are defined as intellectual in a society, and whether the laws are secular or not is the main factor. This subject, the meaning of the concept of virginity, gains importance in the age we live in, when compared to ancient times, beyond whether there is a dice or whether she has sexual intercourse, her moral behaviors and attitudes in all areas of her life coincide with the values of masculine power. In short, it is how much a woman is under the control of masculine power, both in private households, in society or in business life. In this research, it has been tried to analyze from different perspectives that the intellectual people of a society still secretly manipulatively attribute this concept to other meanings and enable it to exist. This research is purely a qualitative research. Field research and semi-structured in-depth interviews were conducted with men from each country who fit the criteria with a careful snowball sample. The reason for conducting field research only with the men of both countries is that it is against the law to bring the subject to the agenda in Iran and the researches in Turkey are limited and limited. It is thought that this qualitative, comparative study conducted only with men will make a notable contribution to the literature as a first. In the field research, starting from the concept of virginity and morality, it has been tried to determine whether this concept has changed its meaning today and whether it exists secretly from different perspectives and approaches. Following this, unexpected findings were obtained and different discussion topics that could be included in the literature were obtained. After analyzing from different perspectives such as immigration, stigmatization types, hegemonic masculinity, sexual and emotional intimacy, it has been revealed that whether the laws are secular or not is not the main factor and other demographic data, especially age, are more dominant.