Öğretmenlerin kuşaklar arası bilgi paylaşımının okulların öğrenen örgüt profili düzeyi ile ilişkisi
The relationship of teachers' intergenerational knowledge sharing and the level of the learning organizational profile of schools
  1. Tez No: 748672
  2. Yazar: TUĞBA ZİŞAN ŞENSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kuşaklar arası bilgi paylaşımı ve öğrenen örgüt profili düzeyi ilişkisinin devlet okulları bazında araştırılmasının tasarlandığı bu araştırmada“Öğretmenler arasındaki kuşaklar arası bilgi paylaşımının okulların öğrenen örgüt profili düzeyi ile ilişkisi var mıdır?”sorusunun cevabı aranmıştır. Bu araştırma, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Kocaeli ili Gebze ilçesi içerisinde bulunan resmi okullarda görevli öğretmenler ile yürütülmüştür. Araştırma sonucunda öğretmenlerin kuşaklar arası bilgi paylaşımı algı düzeyleri ve okulların öğrenen örgüt profillerinin ortalamanın üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin kuşaklar arası bilgi paylaşımı değişkeninin alt boyutlarına dair algı düzeyleri ortalamanın üzerindedir. Öğretmenlerin kuşaklar arası bilgi paylaşımı ile okulların öğrenen örgüt profili arasında hesaplanan korelasyon analizi sonuçlarına göre, öğretmenlerin kuşaklar arası bilgi paylaşımı düzeyleri ile okulların öğrenen örgüt profili düzeyleri arasında düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunduğu sonucu elde edilmiştir. Kuşaklar arası bilgi paylaşımı alt boyutlarının öğrenen örgüt profili ile ilişkisi düşük düzeyde tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizi ile öğretmenlerin kuşaklar arası bilgi paylaşımı algı düzeyleri okulların öğrenen örgüt profili düzeyini %0.008'ini yordadığı sonucu ortaya konmuştur. Kuşaklar arası bilgi paylaşımı alt boyutları okulların öğrenen örgüt profilinin %0,035'ini yordamaktadır. Farklı kuşaklara mensup öğretmenler arasında gerek çeşitli araçlar ile gerekse yüz yüze ortamlarda yapılan bilgi paylaşımlarının artması ile okulların öğrenen örgüt profili düzeylerinde de olumlu gelişmeler ortaya çıkabileceği söylenebilir
Özet (Çeviri)
In this study, which was designed to investigate the relationship between intergenerational knowledge sharing and learning organization profile level on the basis of public schools,“Is there a relationship between intergenerational knowledge sharing between teachers and the learning organization profile level of schools?”the answer to the question has been sought. This research was carried out with teachers working in public schools in Gebze district of Kocaeli province in the 2020-2021 academic year. As a result of the research, it has been determined that the teachers' level of knowledge sharing between generations and the learning organization profiles of the schools are above the moderate level. According to the research findings, teachers' perception levels of the sub-dimensions of the intergenerational knowledge sharing variable are above the moderate level. According to the results of the correlation analysis calculated between the knowledge sharing of teachers between generations and the learning organization profile of schools, it was concluded that there was a low and significant relationship between the levels of knowledge sharing between the generations and the levels of the learning organization profile of the schools. The relationship between the intergenerational knowledge sharing sub-dimensions and the profile of the learning organization was determined at a low level. With the regression analysis, it was revealed that teachers' intergenerational knowledge sharing perception levels predicted 0.008% of the learning organization profile level of schools. Intergenerational knowledge sharing sub-dimensions predict 0.035% of the learning organization profile of schools. It can be said that positive developments may occur in the learning organization profile levels of schools, with the increase of information sharing between teachers belonging to different generations, both through various tools and in face-to-face environments