Femur kırığı ameliyatlarında uygulanan fasya iliaka kompartman bloğunda iki farklı yaklaşımın karşılaştırılması
Comparison of TWO different approaches in the fascia iliaca compartment block in femoral fracture surgery
  1. Tez No: 748676
  2. Yazar: DAMLA TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE LAFÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Periferik sinir blokları, etkili analjezi sağlamanın yanı sıra nöraksiyel anestezinin komplikasyonlarından ve opioidlerin yan etkilerinden kaçınma gibi avantajları sayesinde, özellikle geriatrik popülasyon gibi femur kırıklarının en sık görüldüğü kırılgan hasta gruplarında giderek daha fazla tercih edilmektedir. Fasya İliaka Kompartman Bloğu (FİKB), kalça eklemi ve femuru içeren cerrahi prosedürler için popüler bir bölgesel anestezi tekniğidir. FİKB, ultrasonografi eşliğinde suprainguinal veya infrainguinal olarak iki farklı yaklaşımla uygulanabilir. Bu çalışmada, spinal anestezi ile femur kırığı ameliyatı geçiren hastalarda preoperatif dönemde uygulanan FİKB'nin suprainguinal (Grup S) ve infrainguinal (Grup İ) yaklaşımlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu iki yöntem postoperatif ağrı skorları, morfin tüketimi, olası yan etkiler ve komplikasyonlar açısından karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif, randomize, çift kör bir araştırmadır. Femur kırığı ameliyatı olan 68 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Ameliyat olacak hastalar preoperatif hazırlık odasında randomizasyon programı ile suprainguinal (Grup S) ve infrainguinal yaklaşımla FİKB uygulanan grup (Grup İ) olarak 34'er hasta içeren randomize iki gruba ayrılmıştır. FİKB iki farklı yaklaşım olarak; postoperatif 24 saatlik morfin tüketimi, uyluğu innerve eden majör üç sinir (femoral, femoral lateral kutanöz ve obturator sinirler) dermatomunun ayrı ayrı duyu muayenesi ile bloke olma dereceleri, rejyonel anestezi uygulama sırasındaki pozisyonel ağrı, spinal anesteziyi uygulayan anestezi hekiminin işlem sırasında hasta pozisyonuna dair konforu, postoperatif 0, 2, 8, 16, 24. saatlerde ağrı skorları, blokla veya morfin tüketimiyle ilişkili olası komplikasyonlar ve yan etkiler açısından karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: İki grup arasında yapılan karşılaştırmada 24 saatlik morfin tüketimi açısından fark saptanmamıştır. Obturator sinir dermatomu Grup S'deki hastalarda istatistiksel olarak anlamlı derece daha fazla bloke olmuştur. Spinal anesteziyi uygulayan hekimin işlem sırasında hasta pozisyonuna dair konforu Grup S'de istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur. Eş zamanlarda ölçümü yapılan tüm NRS ix değerlerinde, bazal ağrı değerlerine göre düşüş miktarları yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışmadaki hiçbir hastada blok ilişkili komplikasyon gözlenmemiştir ve opioid yan etkileriyle ilgili istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç: FİKB'de hem suprainguinal hem de infrainguinal yaklaşım, kalça kırığı cerrahisi geçiren hastalarda etkin bir analjezi sağlayarak opioid tüketimini azaltmaya yardımcı olur. Ağrı skorlarında azalma ve morfin tüketimi açısından iki yaklaşım birbirine benzerdir. Bu nedenle kalça kırığı cerrahisi geçirecek hastalarda santral nöroaksiyel bloklara ek olarak, klinisyenin tecrübesi ve tercihine göre infrainguinal ya da suprainguinal yaklaşım ile FİKB uygulanmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Peripheral nerve blocks are increasingly preferred in fraile patient groups, especially in the geriatric population, which femur fractures are the most common, owing to their advantages such as providing effective analgesia as well as avoiding the complications of neuraxial anesthesia and the side effects of opioids. The Fascia Iliaca Compartment Block (FICB) is a popular regional anesthetic technique for surgical procedures involving the hip joint and femur. FICB can be performed with two different approaches, suprainguinally or infrainguinally, via ultrasound guidance. In this study, it was aimed to compare the suprainguinal (Group S) and infrainguinal (Group I) approaches of FICB applied in the preoperative period in patients whom underwent femoral fracture surgery under spinal anesthesia. These two methods compared in terms of postoperative pain scores, morphine consumption, possible side effects and complications. Materials and Methods: Our study is a prospective, randomized, double-blind trial. 68 patients whom underwent femoral fracture surgery were included in the study. The patients whom undergo surgery were divided into two randomized groups, each containing 34 patients, in the preoperative preparation room with the randomization program, as the suprainguinal (Group S) and the infrainguinal approach (Group I) applied FICB group. Two different approaches of FICB compared in terms of postoperative 24-hour morphine consumption, degree of blockage of the three major nerves innervating the thigh (femoral, femoral lateral cutaneous and obturator nerves) dermatome by individual sensory examination, positional pain during performing spinal anesthesia, comfort of the anesthesiologist regarding the patient's position during the spinal anesthesia procedure, pain scores at postoperative 0, 2, 8, 16, and 24th hours, possible block complications and morphine associated side effects. Results: In the comparison between the two groups, no difference was found in terms of 24-hour morphine consumption. Obturator nerve dermatome was blocked statistically significantly more in Group S patients. The comfort of the anesthesiologist performing spinal anesthesia regarding the patient's position during the procedure was found to be statistically higher in Group S. There was no statistically significant xi difference between the groups in terms of the amount of decrease compared to baseline pain values in all NRS values measured at the same time. There was no block-related complications observed in any of the patients in the study, and there was no statistically significant difference in opioid side effects. Conclusion: Both suprainguinal and infrainguinal approaches in FICB help to reduce opioid consumption by providing effective analgesia in patients undergoing hip fracture surgery. The two approaches are similar in terms of reduction in pain scores and morphine consumption. Therefore, in patients whom undergo hip fracture surgery, in addition to central neuroaxial blocks, FICB may be performed by the infrainguinal or suprainguinal approach can be applied according to the clinician's experience and preference.