Zihinsel yetersizliğe eşlik eden genetik sendromlarda menstruasyon sorunları ve menstruasyon ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of menstruation problems and menstruation-related quality of life in genetic syndromes accompanying intellectual disability
- Tez No: 748739
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM AKGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genetics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Menstruasyon hijyen, istismar riski, nöbet düzeni ve davranış değişiklikleri ile ilgili endişeler nedeniyle zihinsel yetersizliği (ZY) olan ergenler için daha zorlayıcı olabilir. Bu çalışmada, genetik sendroma eşlik eden ZY'li kadınlarda menstruasyon öyküsü, yaşanan zorluklar, ailenin menstruasyon konusundaki tutumları ve menstruasyonun yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu çalışma prospektif kesitsel bir çalışma olarak tasarlanmış ve Ocak 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Ergen Sağlığı Bilim Dalı'nda yapılmıştır. Çalışma popülasyonu, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi Çocık Genetik Bilim Dalı'nda Ocak 1997-Aralık 2020 tarihleri arasında ZY ile eşlik eden genetik sendrom tanısı ile klinik olarak takip edilen, yaşları 10-24 arasında olan 49 hasta (vaka grubu) ve yaş uyumlu 50 sağlıklı kontrolden (kontrol grup) oluşmaktadır. Hafif ZY'li vakaların hem ergenler (n=12) hem de bakım verenleri (n= 16) ölçekleri doldururken, orta-ağır derecede ZY'si olanların sadece bakım verenleri (n=33) sorgulandı. Demografik veriler ve yazarlar tarafından oluşturulmuş bir anketle menstrüel öykü sorgulandı. Fiziksel bozukluğu değerlendirmek için“Çocukluk Çağı Sağlık Değerlendirme Anketi”(CHAQ) kullanıldı.“Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği”(ÇİYKÖ) hem genel hem de menstruasyon için sorgulandı. Menstrüel özellikler gruplar arasında istatistiksel olarak farklı değildi.
Özet (Çeviri)
Menstruation can be more complicated for adolescents with intellectual disabilities (ID) due to concerns surrounding menstrual hygiene, abuse risk, changes in seizure patterns, and mood. This study aimed to assess the menstrual history, difficulties experienced, family attitudes about menstruation, and the effects of menstruation on quality of life (QoL) in females with a genetic syndrome accompanying ID. This study was designed as a prospective cross-sectional study and was conducted at Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital, Division of Adolescent Medicine, between January 2020 and June 2021.The study population was comprised of 49 patients between the ages of between 10 and 24 who were clinically followed between January 1997-December 2020 at Hacettepe University Children's Hospital, Division of Pediatric Genetics with a genetic syndrome accompanied by ID (case group) and 50 age-matched healthy controls (control group). For patients with mild ID, both the adolescents (n=12) and the caregivers (n= 16) completed the scales, whereas, for those with moderate-severe ID, only the caregivers were questioned (n=33). Demographic data, a survey developed by the authors evaluating menstrual history were asked.“The Childhood health assessment questionnaire”(CHAQ) was used to evaluate physical impairment.“The Pediatric Quality of Life Inventory”(PedsQL), which was queried both generally and during menstruation, was collected. Menstrual history was not statistically different between the groups. Menstruation-related school absenteeism was higher among the ID group (8% vs.