İskenderun ilçesinin coğrafyası
Geography of İskenderun town
  1. Tez No: 74875
  2. Yazar: IŞKIN ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EJDER KALELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Araştırma alanını oluşturan İskenderun İlçesi Akdeniz Bölgesinin Adana Bölümünde, İskenderun Körfezinin doğu kıyılarında yeralmaktadır. Hatay iline bağlı ilçe batıda Akdeniz ve doğuda ise yüksek Amanos dağları arasında yeralır. İlçe Amanos dağlarının yamaçlarından taşınarak gelen alüvyonların kıyıda bulunan dar bir çöküntü alanını doldurması ile oluşan kıyı ovasına yerleşmiştir. Araştırma alanında birbirinden 3 farklı yeryüzü şekli birarada görülmektedir. Bu yeryüzü şekilleri kıyı ovası, dağlık alan ve vadilerdir. iskenderun ilçesinde yazlan sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçen Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Bunun sonucu olarak araştırma alanında kuraklığa dayanıklı, ışık ve sıcaklık istekleri fazla ağaçların oluşturduğu geniş orman alanları bulunmaktadır. Ormanların tahrip edildiği yerde ise onun yerini 600 m yükseklere kadar çıkabilen maki formasyonları alır. Araştırma alanında nüfusun büyük bir kısmı hizmet sektöründe çalışmaktadır. Kırsal kesimde ise bu görüntü değişir. Burada halkın büyük bir kısmı tarımla uğraşmaktadır. Verimli bir kıyı ovasında kurulmuş olan ilçede yetiştirilen başlıca tarım ürünleri; buğday, sebze, mısır, pamuk ve tütün olup, yetiştirilen dikili ürünlerden bazıları ise kayısı, zeytin, portakal ve limondur. İskenderun ilçesinde son yıllarda hızla gelişen sanayileşme faaliyetleri sonucu sanayi sektöründe çalışan insan sayısıda hızla artmaktadır. Sanayinin gelişmesi ile birlikte de ilçe yoğun bir şekilde göç almaya başlamıştır. Bunun sonucu olarak ilçe nüfusunda belirgin bir artış kaydedilmiştir.Araştırma alanında yılın 6 ayında ortalama sıcaklıkların 20°C derece üzerinde seyretmesi bu aylarda denize girme olanağı sağlamaktadır. Bu nedenledir ki ilçede deniz turizmi oldukça gelişmiştir. Ancak tarihi zenginliklerin yetersiz oluşu ve turizmdeki altyapı eksikliğinin sonucu olarak yabancı turistler pek gelmez. Burayı ziyaret edenlerin çoğunu çevre il ve ilçelerden günübirlik gelen yerli turistler oluşturur.
Özet (Çeviri)
The research area which is İskenderun town situates in the Adana region on the north coast of İskenderun Bay in the Mediterranean. This town which is connected to the city Hatay is surrounded by the Mediterranean Sea in the west and high Amanos Mountains in its east. The town is settled on a narrow debris area and it has been flatten and filled with the materials which have come from slope of Amanos Mountains. İt is seen that the research area consists of three different types of land shapes together. The land shapes which you can find here are coast plain, mountanious area and values. The Mediterranean climate type which is hot and dry in summer, warm and rainy in winter is seen in this place. As a result of effects of Mediterranean Climate there are wide forest areas which are full of trees that are need of sunlight and resistant to drought. İn the areas where the forests are destroyed, bush formations rise up to 600 meters hight. A great amount of people who are in these research area deal with duty field. This changes in the countryside. The people in the countryside of research area deal with agriculture. The town which is situated on a profitable coast plain primarily agricultural goods are grown as well as this wheat, vegetable, corn, cotton and tobacco and also planted goods such as apricot, olive, orange and lemon are grown. İn İskenderun town as a result of rapidly developing industrial activities causes increase in people who work in this field. By developing industrialization many people migrate to this town and causes evident increase in population. 237The avarege heat in the research area which is above 20°C throughout the 6 months of the year gives the opportunity for swimming. For this reason Sea thourism is more developed, in addition to this because there are no enough historical places and inadequate substructure for thourism only a few foreign thourists rarely visit this place. The local thourists which come to this area usually consists of people from nearly towns and cities for daily visits.