Defne (Hatay) Büyükşehir ilçesinin idari coğrafyası
Administrative geography of Defne (Hatay) Metropolitan district
- Tez No: 850043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ KARAGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Defne (Hatay) Büyükşehir İlçesinin İdari Coğrafyası adlı bu araştırmada saha çalışmalarına dayalı tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın problem durumu“ilçenin kuruluşu, idari sınırları ve mülki idare bölünüşüne ilişkin ileri sürülen gerekçeler ve tespit edilen hedeflere ulaşılabilmiş midir? İlçenin kuruluşu, idari sınırları ve mülki idare bölünüşünü esas alan yasal çerçeve uygulamada işlevsellik sağlamış mıdır? İlçenin kuruluşu, idari sınırları ve mülki idare bölünüşüne ilişkin özellikler idari coğrafya esaslarına uygun mudur?”soru ve sorunlarına cevaplar aramak üzerine kurgulanmıştır. Araştırma sahamız olan Defne büyükşehir merkez ilçesi, fiziki yapısı itibariyle Amanos Dağları ve Kuseyr Platosu ile çevrili çöküntü ovasının güneybatısında yer almaktadır. Akdeniz iklim özelliklerinin egemen olduğu ilçede Holarktik Flora Âleminin Akdeniz Bölgesi'ndeki karakteristik bitki türlerinden kızılçamlar ve makiler yer almaktadır. Bununla birlikte ilçede kırmızı-kahverengi Akdeniz toprakları, kırmızı Akdeniz toprakları, kahverengi orman toprakları, kolüvyal topraklar ve Asi Nehri'ne yakın güzergâhlarda alüvyal topraklara rastlanmaktadır. İlçede Asi Nehri ve kollarının oluşturduğu bir akarsu ağı mevcuttur. Çalışmamız devam ederken 06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremler meydana gelmiştir. Meydana gelen depremler 14 ili etkilemiş en büyük yıkımlardan biride Hatay ilinde yaşanmıştır. Hatay iline bağlı bulunan Defne ilçesinde özellikle Armutlu ve Eletrik mahallelerinde büyük yıkımlar yaşanmıştır. Yaşanan yıkımlar sonucunda nüfusun büyük çoğunluğu yer değiştirmek zorunda kalmıştır. Defne ilçesinde bulunan Akdeniz, Aşağıokçular ve Dursunlu mahallerinde nüfus yıkımın az olmasından dolayı yer değiştirmemiştir. 2022 yılı TÜİK verilerine göre ilçede 165494 kişi yaşamaktadır. Bu nüfus değeri ile Defne büyükşehir ilçesi, Antakya ve İskenderun'dan sonra Hatay ilinin üçüncü en kalabalık ilçesidir. Yaklaşık 142 km²'lik bir alana sahip olan ilçede nüfus yoğunluğu ise 1.162 kişi /km2 dir. 06.12.2012 tarih ve 28489 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6360 sayılı Yasa ile Hatay ili sınırlarını kapsayacak şekilde Hatay Büyükşehir Belediyesi kurulmuştur. Aynı yasanın ilçe kurulması ve sınırlarının belirlenmesi başlığı altında mevcut ilçelerden bazıları bölünerek Defne gibi yeni büyükşehir ilçe belediyeleri kurulmuştur, Yasa çerçevesinde Antakya merkez ilçesi ve Samandağ ilçesinden bölünmek suretiyle yeni oluşturulan Defne ilçesine 4 merkezi şehirsel mahalle, 10 belde ve 23 köy bağlanmıştır. Buna göre ilçedeki idari örgütlenme kırsal ve şehirsel karakterlerini koruyan toplam 37 mahalleden oluşmuştur. 6360 sayılı Kanunla il özel idareleri, belde belediyeleri ve köylerin tüzel kişilikleri kaldırılmış ve ilçe belediyeleri, büyükşehir ilçe belediyesi haline dönüştürülmüştür. Verilen bu kararla daha nitelikli hizmet sunmak istense de kırsal alanda yaşayanlar, daha kaliteli hizmet alamadıkları gerekçesiyle şehirsel alanlara göç etmek durumunda kalmıştır. Sonuç olarak ilçenin kuruluşu ile ilgili, araştırmamıza alt yapı oluşturabilecek herhangi bir bilimsel ön çalışmaya rastlanmazken, ilçenin kuruluşuna ilişkin gerekçe ve hedeflerin gerçekleşmesi bir yana, kamunun temel ihtiyaçları ve istekleri bağlamında sürdürülebilir olmayan yepyeni sorunlar ortaya çıkmış olduğu anlaşılmıştır. Bu sebeple ilçenin kuruluşunu esas alan yasal çerçevenin işlevsellik kazanabilmesi için üzerinde ek düzenlemeler yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research called the Administrative Geography of Defne (Hatay) Metropolitan District, a scanning method based on field studies was used. The problem situation of the research is“have the reasons put forward regarding the establishment of the district, its administrative boundaries and the division of the civil administration and the identified goals been achieved? Has the legal framework based on the establishment of the district, administrative boundaries and the division of civil administration provided functionality in practice? Are the features related to the establishment of the district, its administrative boundaries and the division of the civil administration in accordance with the principles of administrative geography?”it is designed to search for answers to questions and problems. Defne metropolitan central district, which is our research area, is located in the southwest of the depression plain surrounded by the Amanos Mountains and the Kuseyr Plateau in terms of its physical structure. In the district dominated by Mediterranean climate characteristics, there are red pine trees and makis, which are characteristic plant species in the Mediterranean Region of the Holarctic Flora World. However, red-brown Mediterranean soils, red Mediterranean soils, brown forest soils, coluvial soils and alluvial soils are found in the district on routes close to the Asi River. There is a network of streams formed by the Asi River and its tributaries in the district. While our study was continuing, earthquakes centered on Kahramanmaraş occurred on 06.02.2023. The earthquakes that occurred affected 14 provinces and one of the greatest destructions was experienced in Hatay province. In the Defne district of Hatay province, there has been great destruction, especially in the Armutlu and Eletric neighborhoods. As a result of the destruction experienced, the vast majority of the population has been forced to relocate. In the Mediterranean, Aşağokçular and Dursunlu neighborhoods located in the Defne district, the population has not been displaced due to the low level of destruction. According to TÜİK data for the year 2022, there are 165494 people living in the district. With this population value, Defne metropolitan district is the third most populous district of Hatay province after Antakya and Iskenderun. The population density of the district, which has an area of about 142 km2, is 1,162 people / km2. Hatay Metropolitan Municipality was established to cover the borders of Hatay province with the Law No. 6360 published in the Official Gazette dated 06.12.2012 and numbered 28489. Some of the existing districts were divided and new metropolitan district municipalities such as Defne were established under the title of establishing districts and defining boundaries of the same law. Within the framework of the Law, 4 central urban districts, 10 towns and 23 villages were connected to the newly created Defne district by dividing it from the central district of Antakya and Samandag district. Accordingly, the administrative organization in the district consists of a total of 37 neighborhoods that retain their rural and urban characters. With the Law numbered 6360, the legal entities of the special provincial administrations, town municipalities and villages were abolished and the district municipalities were transformed into metropolitan district municipalities. Although it is desired to provide more qualified services with this decision, those living in rural areas have had to migrate to urban areas due to the fact that they could not get better quality services. As a result, while there were no scientific preliminary studies related to the establishment of the district that could provide an infrastructure for our research, it was understood that brand new problems that were not sustainable in the context of the basic needs and wishes of the public, aside from the realization of the justifications and goals related to the establishment of the district, had emerged. For this reason, additional regulations need to be made in order for the legal framework based on the establishment of the district to gain functionality.