Spor organizasyonlarında gönüllü motivasyonu ve eğitimi süreci araştırması: Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği
Volunteer motivation and training process research in sports organizations: Youth and Sports Volunteers Association
  1. Tez No: 748794
  2. Yazar: ŞEFİYE TUZCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde spor organizasyonları büyüklüğü ve türüne göre birçok insan kaynağının katkısıyla yönetilmektedir. Bu kaynakların bir kısmını ücretli çalışanlar oluştururken diğer bir kısmını gönüllüler oluşturmaktadır. Ülkemizde de gönüllülerin bu organizasyonlara katkısı gün geçtikçe daha da çok anlaşılmış, birçok gönüllüyü bir araya toplama ihtiyacı ortaya çıkmış ve böylece gönüllüler dernek çatısı altında toplanmışlardır. Organizasyonlardaki katkılarına bakıldığında gönüllülerin motivasyonu katılımlarına etki etmektedir bu sebeple gönüllü yönetimi oldukça titizlikle sürdürülmelidir. Bu çalışmada ülkemizde sporda gönüllülük alanında tek sivil toplum örgütü olan“Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği”kurucu ve şimdiki başkanıyla görüşülmüştür. Gönüllülerin motivasyonlarını doğrudan etkileyen gönüllü eğitimi ve yönetimiyle ilgili derinlemesine bilgiler alarak kavramsal bir çerçeve oluşturmak amaçlanmaktadır. Araştırmanın katılımcısı amaçlı örneklem ile seçilmiştir. Katılımcının kapsamlı veriye hâkim olduğu düşünüldüğünden araştırmaya en detaylı katkıyı sağlayacak kişi olması bakımından önemlidir. Ayrıca bu kavramsal çerçeveyi oluşturmak için dernek sayfasındaki bilgilerden alan taraması da yapılarak dernek yönetimiyle ilgili tamamlayıcı bilgiler edinilmiştir. Sonuç olarak gönüllü yönetimi tam zamanlı çaba isteyen bir sistemdir ve bu sistemin etkili olması yöneticilerin bilgi ve deneyimine, gönüllülerin doğru eğitilmesine, iletişimin ve ilişkilerin sağlıklı kurularak motivasyonunun arttırılmasına bağlıdır. Gönüllü yönetimi kendi içinde devam eden bir döngüdür bu açıdan organizasyon öncesi gönüllünün döngüye dahil edilme aşamaları ve organizasyon sonrası gönüllünün döngü içinde kalmasına yönelik yapılan çalışmalar bu sistemin devamlılığında etkilidir.
Özet (Çeviri)
Today depending on their size and type, sports organizations are managed with the contribution of many human resources. While some of these resources are paid employees, the other part is volunteers. In our country, the contribution of volunteers to these organizations has been increasingly realised, and the need to gather many volunteers has emerged, and thus the volunteers have gathered under the umbrella of an association. In this study, the founder and current president of the“Youth and Sports Volunteers Association”, which is the only non-governmental organization in the field of volunteering in sports in our country, was interviewed. It is aimed to create a conceptual framework by obtaining in-depth information about volunteer training and management. The participant of the research was selected with purposive sampling. In addition, a field search was made from the information on the association's webpage, and complementary information about the management of the association was obtained to create this conceptual framework. As a result, volunteer management is a system that requires full-time effort, and the effectiveness of this system depends on the knowledge and experience of the managers, the correct training of the volunteers, and the increase of motivation by establishing healthy communication and relationships. Volunteer management is an ongoing cycle, in this respect, the stages of involving the volunteer in the cycle before the organization, and the efforts to keep the volunteer in the cycle after the organization are effective in the continuity of this system.