Madde kullanımı olan geç ergenlerde akran zorbalığı ve bilişsel çarpıtmaların incelenmesi
Examination of peer bullying and cognitive distortions in young adolescents with subatance use
- Tez No: 748795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ergenlik dönemi, bireylerin akran etkisi altında kaldığı dönemdir. Bu dönemde pek çok ergen birey, arkadaş grubundan dışlanmamak için yanlış davranışlar gösterebilmektedir. Bu davranışların en bilinenleri; hırsızlık, sigara-alkol tüketimi ve madde kullanımıdır. Bu araştırmanın temel amacı, madde kullanımı olan geç ergenlerin madde kullanım düzeyi, akran zorbalığı ve bilişsel çarpıtmalar düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma 2020-2021 tarihleri arasında Elazığ, Muş ve Gaziantep illerinde bulunan AMATEM servis ve polikliniklerinde gerçekleştirmiştir. Araştırmanın evreni madde kullanımı olan geç ergen bireylerdir. Araştırmanın örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak 18-25 yaş arasındaki geç ergenlerden seçilen 400 katılımcı oluşturmaktadır. Bu kapsamda araştırma sürecinde Kişisel Bilgi Formu, Bağımlılık Profil İndeksi Ölçeği (BAPİ), Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği (AZBÖ) ve Bilişsel Çarpıtma Ölçeği (BÇÖ) ile veri toplanmıştır. Araştırma sonunda, madde kullanımı olan geç ergenlerde bağımlılık profili indeksinin akran zorbalığına ait zorba ve kurban puanları ile anlamlı ilişkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, bağımlılık profili indeksine ait toplam puan ile bilişsel çarpıtmalar arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, bilişsel çarpıtmalara ait toplam puan ile olumsuz benlik algısı, kendini suçlama, çaresizlik, umutsuzluk ve yaşan tehlikesi boyutlarının bağımlılık profili indeksi ile pozitif yönlü ilişkisi bulunmuştur. Bu araştırmaya ait bağımlı değişkenler; bağımlılık profili indeksi, akran zorbalığı ve bilişsel çarpıtmalardır. Daha sonraki araştırmalarda, bu değişkenlere ek olarak yeni değişkenlerin ilişkisi incelenebilir.
Özet (Çeviri)
The era of adolescence is the period that individuals are under the influence of the peer. In this period, many adolescent individuals can show false behaviors to avoid exclusion from the group of friends. The majorities of these behaviors; Theft is the use of smoking-alcohol consumption and substance. The main purpose of this research is to examine the relationship between substance use levels, peer bullying and cognitive distortion levels of the late adolescents with substance use. The research carried out in Amatem Service and Polyclinics, which are located in Elazig, Mus and Gaziantep between 2020-2021. The universe of the study is the late adolescent individuals with substance use. The sample group of the research is 400 participants selected from the late adolescents between the age of 18-25 based on the basis of volunteering. In this context, the Personal Information Form in the Research Process, the Dependency Profile Index Scale (DPIS), the Data Bullying Scale (DBS) and the Cognitive Distortion Scale (CDS) and data were collected. At the end of the research, it was concluded that the addiction profile index of the peer bullying of the peer bullying in late adolescents is not significantly related to the bullying and victim scores of the peer bullying. In addition, when the relationship between the total score and cognitive distortions of the addiction profile index was evaluated, the positive relationship with the total score of cognitive distortions and negative self-perceptions, self-blame, helplessness, despair and the danger of the danger of the danger of despair, despair and the danger of the danger of the danger of the despair and the danger of the danger. Dependent variables of this study; The Addiction Profile Index is peer bullying and cognitive distortions. In subsequent research, the relationship of new variables can be examined in addition to these variables.