Covid-19 pandemisine dair tutumların kaygı ve duygusal yeme ile ilişkisi
The relationship of attitudes to the covid-19 pandemic with anxiety and emotional eating
- Tez No: 748807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP GİRAY KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı Covid-19 pandemisine dair tutumların kaygı ve duygusal yeme üzerindeki yordayıcı etkilerini araştırmaktır. Araştırmanın örneklemi 18- 66 yaş arasındaki 401 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Covid-19 Pandemisi Toplum Ölçeği (Covid-19 pandemisine karşı duyarlılık, Covid-19 pandemisinden korunma, Covid-19 pandemisiyle savaşta sosyal güven), Beck Anksiyete Ölçeği ve Duygusal Yeme Ölçeği kullanılmıştır. Çoklu Hiyerarşik Regresyon Analizi kaygı ve duygusal yemeyi belirleyen yordayıcıları belirlemek için kullanılmıştır. Araştırma bulguları; Covid-19 pandemisi tutumlarından duyarlılık ve korunma ile demografik değişkenlerden kadın olma, düşük gelir ve kronik rahatsızlığı olmanın kaygı üzerinde anlamlı yordayıcı etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Duygusal yeme, duyarlılık ve korunma tutumları ile demografik değişkenlerden kadın olma ve kilo alma değişkenleri tarafından anlamlı olarak yordanmaktadır. Elde edilen bulgular alan yazın bağlamında tartışılmış, gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuş ve klinik uygulamalara nasıl katkı sunabileceği son bölümde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the predictive roles of Covid-19 pandemic attitudes on anxiety and emotional eating. The sample of the study is comprised of 401 participants between the age of 18-66. Demographics Information Sheet, Covid-19 Pandemic Community Scale (Sensitivity to Covid-19 Pandemic, Protection against Covid-19 Pandemic, Social Trustin the Fight against Covid-19 Pandemic), Beck Anxiety Inventory and Emotinal Eating Scale were used as study measures. Multiple Hierarchical Regression Analysis was used to identify predictors of anxiety and emotional eating. Research findings revealed that sensitivity and protection from Covid-19 pandemic attitudes and demographic variables such as being female, low income and having a chronic illness had a significant predictive effect on anxiety. Emotional eating is predicted significantly by sensitivity and protective attitudes and demographic variables such as being a woman and weight gain. The findings were discussed in the context of the literatüre and suggestions for future research were provided and how it can contribute to clinical applications is discussed in the last section.