A study on strategic thinking skills in small businesses (A study on food industry)
Küçük işletmelerde stratejik düşünme becerileri üzerine bir araştırma (Gıda endüstrisi üzerine bir araştırma)
- Tez No: 748813
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Küçük şirketlerin hayatlarının ilk beş yılındaki başarısızlığı, iş sektörünün temel sorunudur. Özel şirketlerin yöneticilerinin, şirketin beş yıldan fazla devam etmesini sağlayacak net stratejileri sahip olmadığı için şirketler başarısız olur. Çalışmanın önemi, Irak'taki küçük şirketlerde zayıflıklarla yüzleşmek ve yönetim etkinliğini artırmak için stratejik düşünme kavramına ve sürecine ışık tutmasında yatmaktadır Irak'taki küçük şirketlerde stratejik düşünme ihtiyacı fikrinden yola çıkarak, bu çalışma stratejik düşünmenin küçük organizasyonların etkinliği üzerindeki etkisine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Irak'ta seçilen küçük işletmelerin yöneticilerine anket uygulanarak nicel yönteme dayanmaktadır. Tezin sonuçları, stratejik düşünme becerilerinin (sistem düşüncesi, yeniden çerçeveleme ve yansıtma) gerekli olduğunu ve Irak'taki şirketlerde organizasyonel etkinlik üzerinde olumlu bir etkisi var.
Özet (Çeviri)
The core business problem is that a considerable number of new small business managers fail in their first year of operation. The unique business issue is that so many new small business managers lack the requisite business strategies to keep their companies going after first five years. Known for its ambiguity and complexity. The importance of this thesis comes from the idea that say the strategic thinking could be a solution for the enhancing the surviving chances, cover weakness and enhance the effectiveness of the small business in Iraq . Depending on the fact that there is a real need for strategic thinking in the small business in Iraq this thesis tried to configure out the role of strategic thinking skills in enhancing the organizational effectiveness in the small business in Iraq. This study will depend on the quantitiave method, through applying the questionnaire on the manager of the selected small businesses in iraq. The results on the thesis showed that the stratgeic thinking skills ( system thinking, reframing and reflecting) is necessary and enhance the organizational effectiveness in the small sized business in iraq.