LGBT bireylerin bazı demografik özellikler açısından umut, kaygı ve mutluluk durumlarının incelenmesi
Investigation of hope, anxiety and happiness of LGBT individuals in terms of some demographic features
  1. Tez No: 748830
  2. Yazar: MEHMET BUĞRA BURAK GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Amaç: Bu araştırmada LGBT bireylerin bazı demografik özellikler açısından umut, kaygı ve mutluluk durumlarının incelenmesi ve istatistiksel olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Umudu, kaygıyı ve mutluluğu etkileyen; cinsiyet, yaş, eğitim, cinsel eğilim ve kimlik, ilişki durumları, sosyal çevre ve statü, sosyo-ekonomik durum, ebeveyn tutumları gibi bazı demografik özellikler bağlamında, LGBT bireylerde umut, kaygı ve mutluluk puanları incelenmiştir. Yöntem: Araştırma grubu İstanbul ilinde ikamet eden on sekiz yaş ve üzeri 103 gönüllü LGBT bireylerinden oluşmuştur. Bu araştırmada kullanılan ölçekler“Oxford Mutluluk Ölçeği'', ”Beck Umutsuzluk Ölçeği“, ”Beck Anksiyete Ölçeği“, ”Lezbiyen Gey Biseksüel Kimlik Ölçeği“ ile araştırmacı tarafından hazırlanan ”LGBT Kişisel Bilgi Formu“ ve ”Heteroseksüel Kişisel Bilgi Formu“ yüz yüze olarak uygulanmıştır. LGBT ve Heteroseksüel bireylerin umut, anksiyete ve mutluluk durumlarının karşılaştırılması yapılmış olup yöntem bölümünde de konuyla ilgili detaylı bilgi verilmiştir. Elde edilen verilerin istatistik analizi yapılırken ”Statistical Package For The Social Sciences" (SPSS) 25 paket programı kullanılmış ve analiz edilmiştir. Veri analizlerinde güven aralığı olan %95 düzeyine göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to examine and statistically evaluate hope, anxiety and happiness of LGBT individuals in terms of some demographic characteristics. Affecting hope, anxiety and happiness; In the context of various demographic characteristics such as gender, age, education, sexual orientation and identity, relationship status, social environment and status, socio-economic status, parental attitudes were examined for LGBT individuals regarding scores of hope, anxiety and happiness. Method: The research group consisted of 103 volunteer LGBT individuals aged eighteen and older residing in Istanbul. The scales used in this study were“Oxford Happiness Scale”,“Beck Hopelessness Scale”,“Beck Anxiety Scale”,“Lesbian Gay Bisexual Identity Scale”and“LGBT Personal Information Form”and“Heterosexual Personal Information Form”prepared by the researcher. A comparison of hope, anxiety and happiness states of LGBT and Heterosexual individuals was made, detailed information on the subject is given in the method section. Statistical analysis of the data obtained was accomplished by“Statistical Package For The Social Sciences”(SPSS) 25 package program. Data analyzes were made according to the 95% confidence interval.