Türkiye'de eşcinsel hareketinde politik bir eylem olarak açılmak
Coming out as a political act in lgbt movement in Turkey
  1. Tez No: 262490
  2. Yazar: İLAY ERTETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNDÜZ HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, bireylerin açılma deneyimlerini politik kimlik algısı üzerinden analiz etmektedir. Açılmanın bireysel bir deneyim olarak ele alınması yerine, bireyin çevresindekileri de etkileyen politik bir eylem olarak tartışılmıştır. Bu politik eylemlilik durumu, Queer Teorisi'nin toplumsal cinsiyet normlarını altüst etme perspektifinden incelenmiştir. Lezbiyen, gey ve biseksüellerin açılma deneyimleri yalnızca kendi kişisel çevrelerini etkilemekle kalmaz, bu bireylerin LGBT Hareketi ile kurdukları ilişkiyi de etkiler.Eşcinsel hareketinde açılmanın önemi, lezbiyen, gey ve biseksüellerle yapılan görüşmeler üzerinden açıklanmıştır. Sosyalizasytonları içinde politik olarak kendilerini nereye koydukları incelenmiştir. LGBT Hareketi'nin tarihi tanıtılmış ve Türkiye'deki hareket ile karşılaştırılmıştır. Türkiye'nin toplumsal yapısından kaynaklanan sorunlara, bu görüşmeler üzerinden işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the coming out action of individuals through perception of political identity. Instead of considering coming out as an individual experience, it is discussed as a political action that effects the others around the individual. This political action is examined from the Queer Theory?s perspective of subverting the gender norms. The coming out experience of lesbians, gays and bisexuals not only has an impact of their personal environment, but also effects their relation to the LGBT movement.The importance of coming out in LGBT movement is explained through the interviews with lesbians, gays and bisexuals. Where they place themselves politically in their socialization process is analyzed. LGBT movement?s historical background is introduced and compared with the movement in Turkey. The issues originate from Turkish society?s social structure is indicated through interviews.