İskoç ve Katalan bağımsızlık hareketlerinin karşılaştırmalı bir analizi
A comparative analysis of Scottish and Catalan independence movements
- Tez No: 748834
- Danışmanlar: PROF. CENGİZ DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İskoç ve Katalan bağımsızlık hareketleri, son dönemde gerçekleştirilen bağımsızlık referandumlarından da anlaşıldığı üzere, uluslararası kamuoyunda etkisini artırmaktadır. Bu bağlamda çalışma, iki bölgedeki bağımsızlık hareketlerinin artışındaki nedenleri anlamaya çalışmaktadır. Çalışmanın amacı, İskoç ve Katalan bağımsızlık hareketlerinin merkezi hükümetlere ve uluslararası kamuoyuna hangi gelişmelerle baskı yarattığını analiz etmek ve karşılaştırmalı bir analizini gerçekleştirmektir. Çalışmanın temel sorusu“İskoç ve Katalan bağımsızlık hareketlerinin benzerlikleri ve farklılıkları nelerdir?”olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada öncelikle, milliyetçilik, devlet altı milliyetçilik, ulusal kimlik ve self determinasyon kavramları açıklanmakta ve bu kavramların Avrupa'da uygulanabilirliğini değerlendirmek için Avrupa bütünleşmesi, devlet altı kurumsallaşma ve yerele yetki devri konularına değinilmektedir. Daha sonra İskoç ve Katalan bağımsızlık hareketlerinin tarihsel gelişimine, iç dinamiklerine ve güncel bir karşılaştırmasına yer verilmektedir. Ayrıca son bölümde, bağımsızlık hareketlerinin Avrupa Birliği boyutuna ve iki bölgenin politik ilişkilerine değinilmesi gerekli görülmüştür. Çalışmada devlet altı milliyetçilik konusunda uzman düşünürlerin çalışmaları ve çalışmanın güncelliğini koruması nedeniyle düşünce ve yayın kuruluşlarının içerikleri nitel olarak analiz edilmektedir. Bu bölgelerin bağımsızlık taleplerinin kamuoyunda güçlenmesi beş temel motivasyonla açıklanmaktadır. Bunlar; ulusal kimlik algısı, güçlü devlet altı kurumsallaşma, kamu diplomasisi faaliyetleri, ekonomik faktörler ve anayasal krizlerdir. Katalonya'da daha güçlü ekonomik motivasyon ve kamu diplomasisi bulunsa da kamuoyu yoklamaları ve seçim sonuçları, özerklik haklarının genişletilmesi yönünde desteğin artışta olduğunu göstermektedir. İskoçya ise İngiltere'ye fazlasıyla bağımlı bir ekonomik yapılanma ve kamu diplomasisine sahiptir. Fakat SNP liderliğindeki güçlü siyasi ve yasal yapılanmasıyla özellikle Brexit ile, uluslararası kamuoyunda ciddi bir baskı yaratabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Scottish and Catalan independence movements are increasing their influence in the international public opinion, as can be seen from the recent independence referendums. In this context, the study attempts to understand the reasons for the increase in the independence movements in the two regions. The aim of the study is to analyse the developments that put pressure on the central governments and the international public opinion and make a comparative analysis of the Scottish and Catalan independence movements. The main question of the study“What are the similarities and differences of the Scottish and Catalan independence movements?”has been addressed. In this study, firstly, the concepts of nationalism, sub-state nationalism, national identity and self-determination are explained and European integration, sub-state institutionalisation and devolution to the local governments are mentioned in order to evaluate the applicability of these concepts in Europe. Consequently, the historical development, internal dynamics and a current comparison of the Scottish and Catalan independence movements are explained. In addition, it was deemed necessary to mention the European Union dimension of the independence movements and the political relations of the two regions. In the study, the contents of think tanks and broadcasting organisations are analysed qualitatively because of the work of thinkers who are experts in sub-state nationalism and based on the fact that the study is up to date. The strengthening of the independence demands of these regions in public is explained by five main motivations. These are national identity perception, strong sub-state institutionalisation, public diplomacy activities, economic factors and constitutional crises. Although there is stronger economic motivation and public diplomacy in Catalonia, opinion polls and election results show that support for expanding autonomy rights is on the rise. Scotland, on the other hand, has an economic structure and public diplomacy that is highly dependent on England. However, with its strong political and legal structure led by the SNP, it can create serious pressure on the international public opinion, especially during Brexit.