Uludağ skarn zonu ve çevresinde bulunan dolomitik kayaçların petrolojik incelenmesi
A Petrologic study on the skarn zone and the dolomitic rocks of Uludağ
- Tez No: 5864
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
iv ÖZET Yüksek Lisans Tezi ULUDA? SKARN ZONU VE ÇEVRESİNDE BULUNAN DOLOMÎTÎK KAYAÇLARIN PETROLOJÎK İNCELENMESİ Nalan ŞENTÜRK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Yavuz ERKAN 1988, Sayfa: 62 Jüri : Prof.Dr. Yavuz ERKAN Doç. Dr. Hasan BAYHAN Y. Doç. Dr. Şükrü KOÇ Bu araştırmada, Uludağ Batı Zirve'nin KD' sunda yüzeyle- nen mermerler mikroskopik, röntgenograf ik ve kimyasal yöntemler yardımıyla incelenmiş, toplanan 40 adet örneğin incelenmesi ile kalsitik mermer, dolomitik mermer ve tremolit bantlı dolomitik mermer olmak üzere üç tip kayaç ayrılmıştır. İnceleme alanının 1/5000 ölçekli jeoloji haritası yapılmış, foliasyon, eklem ve çatlak sistemleri belirlenmiştir. Mikroskopik ve röntgenograf ik çalışmalar sonucunda mer merler içinde Kalsit +Forsterit + Tremolit +Diyopsit + Dolomit paraj enezinin varlığı saptanmıştır. Saptanan mineral toplulukla rı yardımı ile metamorf izmada etkin fiziksel ve kimyasal faktör lerin? 500°-600°C sıcaklık ve 1-2 kb basınç veya 600°-750 C sıcak lık ve 4-5 kb basınç arasında değişebileceği gösterilmiştir. Tremolit bantlı dolomitik mermerlerin, mevcut mineral pa raj enezlerine dayanılarak silisli dolomitik kireçtaşlarınm me tamorf izması ile oluştuğu ortaya çıkarılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Uludağ, Skarn zonu, Dolomit, Kontak metamor- fizma, Kalsitik mermer, Dolomitik mermer, Tre molit bantlı dolomitik mermer.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis A PETROLOGIC STUDY ON THE SKARN ZONE AND THE DOLOI1ITIC ROCKS OF ULUDA? Nalan ŞENTÜRK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Geological Engineering Supervisor : Prof.Dr. Yavuz ERKAN 1988, Page : 62 Jury : Prof. Dr. Yavuz ERKAN Doç. Dr. Hasan BAYHAN Y. Doç. Dr. Şükrü KOÇ The marbles exposed in the south-east of Batx Zirve is geologically mapped at 1/5000 scale and microscopic, X-Ray diffraction and chemical investigations of these rocks have been performed. Three different marbles, including calcitic marbles, dolomitic marbles and tremolit bands bearing dolomitic marbles are recognised based on the investigations performed on the 40 semples from the study area. Also foliation, fracture and joint systems have been identified in the area studied. Calcite + Forsterite + Tremolite + Diopsite paragenesis has been observed in these marbles besed on micoscopic and X-Ray studies. According to these mineral assemblages; it is stated that, the physical and chemical factors vary between 500°-600°C and 1-2 kb pressure or 600°-700°C and 4-5 kb pressure, The mineral paragenesis shows that, tremolite bands bearing dolomitic marbles form as a result of silicious dolomitic limestone metamorphism. KEY WORDS: Uludağ, skarn Zone, dolomitic, contact metamorphism, calcitic marble, dolomitic marble, tremolite bands bearing: dolomitic marble.