COVID-19 salgını sürecinde öğretmenlerin iş tatmini ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between job satisfaction and the burnout levels of teachers during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 748836
  2. Yazar: FERHAT AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Covid-19 salgın sürecinde öğretmenlerin iş tatmini ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki olası anlamlı ilişkinin belirlenmesidir. Çalışmaya 181 kadın, 121 erkek olmak üzerecovid-19 salgın sürecinde uzaktan eğitimde görev almış toplam302 öğretmengönüllüolarakkatılmıştır.Araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ile demografik değişkenler ile ilgili bilgiler toplanmıştır. Araştırmada öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerine ilişkin algılarını ve iş tatmini düzeylerine ilişkin algılarını ölçmek için; Maslach ve Jackson (1981) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması, güvenirlilik ve geçerlilik çalışması Ergin (1992) tarafından, yapılan“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ile birlikte 1967 yılında, Dawis, Weiss, England, Lofquist tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması, geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları Baycan (1985) tarafından yapılan kısa form“Minnesota İş Tatmin Ölçeği”kullanılmıştır. Kullanılan ölçeklerin güvenirliğini ölçmek için Cronbach's Alpha güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde verilerin normal dağılım gösterdiğinin tespitinden sonra tükenmişlik ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Pearson Korelasyon Analizi testi yapılmıştır. İş tatmini ve tükenmişlik ile ikili gruplarda bağımsız grup t-testi, çoklu gruplarda ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Verilerin elde edilmesinde Google form, analizinde Microsoft Excel ve SPSS 23 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the possible significant relationship between teachers' job satisfaction and burnout levels during the Covid-19 pandemic process. Including 181 women and 121 men, a total of 302 teachers who took part in distance education during the Covid-19 Pandemic participated in the study voluntarily. The information about the demografic variables were gathered by The Personal Information Form created by the researcher.“The Maslach Burnout Scale”which was formed by Maslach and Jackson (1981) and the Turkish adaptation, reliability and validity study of which was made by Ergin (1992) and also“The Minnesota Job Satisfaction Scale”which was formed by Dawis, Weiss, England, Lofquist in 1967 and the Turkish adaptation, reliability and validity study of which was made by Baycan (1985) were used in the research in order to measure the teachers' perception of their burnout levels and their job satisfaction levels. Cronbach's Alpha reliability coefficient was calculated in order to measure the reliability of the scales used. After determining that the data had a normal distribution in the analysis of the data obtained, Pearson Correlation Analysis test was applied to determine the relationship between the burnout and job satisfaction. Independent group t-test was applied in paired groups and one way analysis of variance (ANOVA) was applied in multiple groups with job satisfaction and burnout. Google form was used to obtain the data and Microsoft Excel and SPSS 23 package program were used for the analysis of the data.