Türkçe öğretmenlerinin web 2.0 araçları kullanma durumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigating the web 2.0 tools use by Turkish teachers with respect to several variables
  1. Tez No: 748837
  2. Yazar: EMRULLAH BANAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZEKİ GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Hayatı kolaylaştıran, bilgiye erişimde ve daha birçok eylemde kişiye vakit kazandıran, aynı anda pek çok duyuya hitap eden etkileşimli eğitim ortamlarının oluşmasında etkili olan teknoloji, insan yaşamının vazgeçilmezi hâline gelmiştir. Özellikle öğretim teknolojileri denince akla ilk gelen uygulamaların başında Web 2.0 araçları yer almaktadır. Öğretimi daha eğlenceli hâle getiren, çevrim içi/ çevrim dışı uygulamalarla Web tabanlı öğretim materyalleri hazırlamaya imkân sunan Web 2.0 araçları, öğretim sürecinde öğretmenlere yardımcı olmaktadır. Bununla beraber günümüzün Z kuşağı bireyleri Web tabanlı uygulamalarla bilgiyi şekillendirebilmekte, dönüştürmekte, paylaşabilmektedir. Dolayısıyla öğretmenlerin Web 2.0 araçlarını kullanma durumlarını belirlemenin bu açıdan oldukça önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmanın amacı Türkçe öğretmenlerinin Web 2.0 araçları kullanma durumlarını farklı değişkenler açısından incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli üzerine yapılandırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin çeşitli illerinden görev yapmakta olan 422 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen Türkçe Öğretmenlerinin Web 2.0 Kullanma Durum Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Geliştirilen ölçek iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öğretmenlerin demografik yapılarına yönelik sorular yer alırken diğer ikinci bölümde ise öğretmenlerin Web 2.0 kullanma durumlarını belirlemeye yönelik maddeler yer almaktadır. Verilerinin analizinde Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) analiz teknikleri kullanılmıştır. Geliştirilen ölçeğin Cronbach Alpha güvenilirlik katsayısının, 93 olduğu görülmüştür. Bununla beraber veriler, SPSS 23 programı kullanılarak parametrik testlerden tek yönlü varyans analizi (ANOVA), t-testi, LSC Post-Hoc analizi gibi çeşitli istatistik testleri ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularından hareketle Türkçe öğretmenlerinin Web 2.0 araçları kullanma durumları cinsiyet, eğitim düzeyi, meslek süresi, bilgisayar kullanımı, internet kullanma süresi, Web 2.0 araçlarından haberdar olma durumları, hizmet içi eğitim alma durumu değişkenlerine yönelik anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology, which makes life easier, saves people time when accessing information and performing a variety of other tasks, and is effective in creating interactive educational settings that appeal to many senses at once, has become vital for human life. In particular when it comes to instructional technologies, Web 2.0 tools are among the first that come to mind. Web 2.0 tools, which make teaching more enjoyable and allow the preparation of Web-based teaching materials with online / offline applications, help teachers in the teaching process. Web-based applications allow individuals of Generation Z to modify, transform, and share information. In this regard, it is seen crucial to evaluate how teachers utilise Web 2.0 tools. The purpose of this study is to investigate the Web 2.0 tools use by Turkish teachers in with respect to several variables. The survey design of the quantitative research methods was adopted in the research. The study group comprises of 422 Turkish teachers working from various provinces of Turkey. The data were collected through the Web 2.0 Tools Usage Status of Turkish Teachers Scale developed by the researcher. The developed scale consists of two parts. In the first part, there are questions about the demographic structure of teachers, while in the other second part, there are items to determine the use of Web 2.0 tools by teachers. The construct validity of the developed scale was tested through Exploratory Factor Analysis (AFA) and Confirmatory Factor Analysis (DFA) techniques. The Cronbach Alpha reliability coefficient of the scale was 93. In addition, the collected data were analysed by various statistical tests such as one-way analysis of variance (ANOVA), t-test, LSC Post-Hoc analysis from parametric tests using SPSS 23 program. Based on the findings of the study, it was concluded that Web 2.0 tools usage of Turkish teachers varied significantly based on variables such as gender, educational level, experience, computer literacy, time spent on the internet, Web 2.0 tools awareness and attendance at in-service-training.