Örgütlerde işe katılımın ürün kalite ve verimlilik üzerindeki etkileri
The Effects of job participation on the product quality and productivity in organizations
  1. Tez No: 74887
  2. Yazar: CENK YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TEVRÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ABSTRACT The subject of our research is“ job participation ”which day by day has become a more important concept in terms of improving the production quality in the organizations as well as for employees working at production lines and the effects of the job participation on the product quality and productivity. The primary aim of our research is to determine whether the ratio of the defective goods can be reduced parallel to the improvement of the production quality in case the workers at production sections may decide on the production techniques and reflect their personel knowledge, skills and capability to their job without being influenced by their superiors. The other aim is to put forward the changeabilty of the efficiency ratios in addition to increase of productivity after job participation. The research of experimental design has been conducted on the workers of a gold jewellery factory which exports 75 per cent of its production and sells 25 per cent in the domestic market. 60 out of the total 130 workers in the production sections have been included in this research.Number of workers in the control and experimental groups are 30 per group. As a conclusion the defective production of the experimental group that is allowed to freely select techniques of gold production and encouraged for job participation has decreased by 36 per cent and workshop productivity has increased by 38 per cent. II
Özet (Çeviri)
ÖZET Araştırmamızın konusu, hem üretim hatlarında çalışan işgörenler açısından hem de örgütlerde üretim kalitesinin arttırılması bakımından gün geçtikçe daha önemli bir kavram halini almaya başlayan“ işe katılım ”ile katılımın“ ürün kalitesi ”ve“ verimlilik ”üzerine olan etkileridir. Araştırmamızın ilk amacı, üretim bölümlerinde çalışan işçilerin sahip oldukları kişisel bilgi, beceri ve yetenekleri üstlerinin etkisi altında kalmadan işlerine yansıtabilmeleri ve kullanacakları üretim tekniklerine kendi başlarına karar vermeleri durumunda ürün kalitesinin arttırılmasına paralel olarak hatalı üretim sonucu oluşan“ kötü ”( kalitesiz ) mal oranlarının azaltılıp azaltılamayacağının belirlenmesidir. Diğer amaç ise üretim artışının yanısıra verimlilik oranlarının işe katılım sonrasında değişip değişmeyeceğinin ortaya konmasıdır. Deneysel tasarımla yapılan bu araştırma, üretiminin % 75 lik bölümünü ihraç eden % 25 lik bölümünü de yurtiçine satan bir altın işleme fabrikasında çalışan işçiler üzerinde yapılmıştır. Üretim bölümünde çalışan 130 işçiden 60' ı bu çalışmaya dahil edilmiştir.Kontrol grubunu oluşturan işçi sayısı 30, deney grubunu oluşturan işçi sayısı 30'dur. mSonuçta, altının işlenmesi aşamalarında üretimde işe katılımın teşvik edildiği ve işçilerin kullandıkları altın işleme teknikleri bakımından özgür bırakıldığı deney grubunun çıkarmış olduğu fire ve kalitesiz ürün miktarı % 36 azalmış ayrıca atölye verimliliğinin % 38 arttığı görülmüştür. rv