Behzat Ay'ın hayatı,sanatı ve eserleri üzerine bir inceleme
A research on Behzat Ay's life, art and works
  1. Tez No: 748879
  2. Yazar: MUSTAFA İLEŞMEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUSRET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Behzat Ay, Türk edebiyatında Toplumcu Gerçekçi anlayışla eserlerini kaleme alan yazarlarımızdandır. Roman, öykü, gezi yazısı, günlük gibi edebiyatın birçok türünde eserler vermiştir. Düziçi Köy Enstitüsünden mezun olduktan sonra öğretmenlik ve müfettişlik görevlerinde bulunmuştur. Bu görevlerde bulunduğu dönemlerde biriktirdikleri sonraları karşımıza romanlar, gezi yazıları, günlük ve öyküler olarak çıkmıştır. Çalışmamızda Behzat Ay‟ın hayatı, sanatı ve eserleri incelenmiştir. Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Behzat Ay‟ın hayatı ve sanatı anlatılmış, ikinci bölümde Behzat Ay‟ın kurgusal eserleri olarak roman ve hikâye, üçüncü bölümde ise gezi yazısı, günlük ve inceleme başlıkları altında incelenmiştir. Behzat Ay‟ın hikâye kitabı olan Kuşku ve Korku adlı kitap tematik olarak incelenmiştir. Romanları önce tanıtılmış daha sonra ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
September 2021,137 PagesBehzat Ay is among the prominent writers in the Turkish literature who produced works with an understanding of socialist realism. He produced various works of literature such as novel, story, travel note and diary. He carried out teaching and inspectorship duties after graduating from Düziçi Village Institute. His experiences during this period reached us as novels, travel notes, diaries and short stories. In this research, the life, art and Works of Behzat Ay have been examined. Our study consists of an introduction and three parts. In the first section, Behzat Ay‟s life and art have been looked into and in the second section, his Works have been analyzed under the headings as novel and story, also in threeth section travel note, diary and analysis.“Kuşku ve Korku”, a story book from Behzat Ay, has been analyzed thematically. His novels have firstly been introduced and later examined thoroughly.